Zespoły artystyczne

Szkolny Zespół Regionalny i Kapela "Miglance"

Szkolny Zespół Regionalny - Szkolny Zespół Regionalny z Bukówca Górnego powstały w 1971. kontynuuje tradycje lokalnego folkloru. Od początku istnienia do tańca przygrywa Zespołowi kapela dudziarska, kiedyś złożona z osób dorosłych, a od 1977 roku z dzieci i młodzieży. W ciągu 37  lat istnienia  przez Zespół przewinęło się ok. 230 dzieci tańczących i około 40 grających na dudach i skrzypcach podwiązanych. W swoim repertuarze, oprócz tańców i przyśpiewek bukówieckich, Zespól posiada także stare gry i zabawy dziecięce, opracowane scenicznie stare zwyczaje, a także lekcje regionalne skierowane do uczniów przedszkoli, szkól podstawowych i gimnazjalnych.

Do największych sukcesów Zespołu należy:

  • zdobycie „Srebrnej Jodły” w 1977 r. w Kielcach,
  • wielokrotne nagrody w konkursie „Duży – mały” na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą,
  • prezentacja „Nowego lotka” w Filharmonii Narodowej w Warszawie w 1991r, oraz  został zaproszony przez Zbigniew a Górnego na Biesiadę Wielkopolan (biesiada transmitowana była prze klika stacji telewizyjnych)
  • wyróżnienie w 1997 i Tytuł Laureata w 1999 r., 2001 r., 2006 r i 2008 na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Gorzowie Wlkp. Na tymże festiwalu w roku 2006 otrzymał nagrodę główną: Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej...
  • W 2007 r. zespół otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Bydgoskie Impresje Muzyczne.
  • Zespół koncertował też na festiwalach młodzieżowych w Czechach (2004 r. i 2007) i na Słowacji (2005 r).
  • Telewizja Polska Poznań nagrała z Zespołem dwa programy „Okno na Wielkopolskę” ( o obrzędzie nowego lotka i o tzw „małych powstańcach”) oraz jeden z odcinków „Spadkobiercy Powstania Wielkopolskiego” (emitowany również w programie I TVP z okazji 90 rocznicy Powstania Wielkpolskiego)

Członkowie Zespołu nie tylko pokazują swe umiejętności na scenie. W stosownych okresach odtwarzają zwyczaje na żywo, odwiedzając bukówieckie domy z „nowym lotkiem” z „gwiozdorami”, czy biegając z „klekotami”. Założycielem i pierwszym instruktorem Zespołu był Stefan Majorczyk, potem Antoni Kaczmarek (16 lat), również Maria Zając. Od 1989 r  instruktorem jest Zofia Dragan

 

Szkolna Kapela Dudziarska „MIGLANCE”

Powstała przy bukówieckim Zespole Szkół we wrześniu 2003, a wraz z nią  – Szkółka Dudziarska. Od samego początku nauczycielem gry na dudach i skrzypcach podwiązanych był Tomasz Kiciński. Od początku też, po dzień dzisiejszy nauczyciel opłacany jest z funduszy gminy Włoszakowice.

Nauka gry na instrumentach ludowych w bukówieckiej szkole odbywała się już w latach osiemdziesiątych: wtedy nauczycielem był nieżyjący już Edward Ignyś, później Antoni Kaczmarek. W latach 90-tych Tomasz Kiciński uczył gry na dudach i skrzypcach podwiązanych jedną parę uczniów. Nigdy jednak wcześniej nauka ta nie miała tak szerokiego zakresu. W szkółce dudziarskiej uczy się nie tylko techniki gry ale również tradycyjnego strojenia instrumentów i ich naprawy. Wraz z nauczycielem uczniowie tworzą też stroiki i inne elementy dud.

Od samego początku kapela liczyła 7 osób, byli to: Wojciech Wojciechowski, Tomasz Sobecki, Jacek Marcinek, Patryk Szulc, Hubert Woźny, Hubert Lipowy oraz Joanna Lipowa. Obecnie wszyscy są absolwentami szkoły i utworzyli kapelę „Muzacy”. W szkolnej kapeli grają obecnie: Mateusz Zapłata, Jakub Grzesiecki, Adam Owsianny, Mateusz Kiełczewsk, Przemysław Samol i Jakub Kaczori. Wszyscy są w wieku od 12- 16 lat, a że rozpiera ich energia i dobry humor, szybko przylgnęła do nich nazwa „Miglance”.

„Miglance” przygrywają do tańca Szkolnemu Zespołowi Regionalnemu. Często koncertują też samodzielnie lub z kapelą „Manugi”. Największe sukcesy odnoszą na Konkursach im. Floriana i Piotra Ratajczaków w Bukówcu oraz na Konkursach Dudziarskich w Kopanicy, zajmując czołowe miejsca. Dwukrotnie, w r. 2004 i 2006, zagrali na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, gdzie w kategorii „Duży- mały” zajęli raz pierwsze, a raz drugie miejsce. Wielokrotnie koncertowali w Czechach i Słowacji.

Kapela bardzo często gra na uroczystościach szkolnych, wiejskich i gminnych, oprócz muzyki tanecznej grają też kolędy i inne utwory religijne uświetniając bukówieckie uroczystości parafialne.

Kontakt: Zofia Dragan, tel. 65 5372207, 605 646262, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

© 2015 ZS Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie ProGrupa.com.

Szukaj