Zespoły artystyczne

Kapela Dudziarska "Manugi"

Ostatnią  kapelę bukówieckich dudziarzy, „co to jeszcze po gościńcach grywała”, tworzyli bracia Florian i Piotr Ratajczakowie (ich imieniem nazwano odbywający się w Bukówcu od siedemnastu lat Konkurs Kapel Dudziarskich).  W 1977 roku, na kilka miesięcy przed śmiercią dudziarza Floriana, Anna Markiewicz , regionalistka i miłośniczka starych tradycji, założyła młodą kapelę.

Nauczycielem jej został  Edward Ignyś ze Śmigla, budowniczy dud, który wykształcił  wielu skrzypków i dudziarzy w regionie leszczyńskim. W ciągu 25 lat działalności tej kapeli przewinęło się przez nią  około 20 skrzypków i dudziarzy.  Nauczycielem ostatniej pary jest Tomasz Kiciński, jeden pierwszych uczniów E. Ignysia. Kapela gra muzykę autentyczną, przygrywając do tańca obu bukówieckim zespołom regionalnym Koncertuje też  samodzielnie. Grywa na weselach, zabawach, wieczorkach. Zdobywa liczne laury na ogólnopolskich konkursach: w Kazimierzu nad Wisłą, Sanoku, Płocku, Gorzowie, Kielcach, Poznaniu i wielu innych miastach .Koncertowała w Filharmonii Warszawskiej , Sali Kongresowej Pałacu Kultury, w klubach studenckich., a także za granicami kraju: w Niemczech, Holandii, Belgii, Francji, Włoszech, Czechach, Słowacji, Finlandii, Litwie...

 

Kapelę tworzą: Tomasz Kiciński - kierownik Kapeli, dudziarz, skrzypek, budowniczy dud, Michał Mocek - skrzypek; Wojciech Białasik – dudziarz, Zbyszek Kasperski - skrzypek. W tym składzie Kapela nagrała w 2002 r. płytę „Skrzypki ładnie grajum, dudki ładnie brzynczum...” Muzycy grywają także w składzie  tradycyjnym dudziarz – skrzypek,  jak i w składzie rozszerzonym nawet do czterech par, z innymi bukówieckimi dudziarzami. Bukówieccy młodzi dudziarze zostali uhonorowani w roku 2006 prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga.

 

 

Kontakt: 
Kapela Dudziarska MANUGI z Bukówca Górnego
Tomasz Kiciński
ul. Powstańców Wlkp. 114
tel: 721 168 995
65 537 22 07
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

© 2015 ZS Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie ProGrupa.com.

Szukaj