W dziewięćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Bukówcu Górnym, bukówczanie wydają kolejną książkę: „Powstanie Wielkopolskie w Bukówcu i okolicy- opisy, wspomnienia, opracowania” zawierającą zebrane informacje, opisy i wspomnienia z tego okresu.
W dziewięćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Bukówcu Górnym, bukówczanie wydają kolejną książkę: „Powstanie Wielkopolskie w Bukówcu i okolicy- opisy, wspomnienia, opracowania” zawierającą zebrane informacje, opisy i wspomnienia z tego okresu.
Wydawnictwo składa się z ośmiu części, każda innego autora:
- Część pierwsza: „Powstanie Wielkopolskie w opracowaniu dr. Stanisława Malepszaka” to rozdział książki tegoż autora pt. „Bukówiec Górny – 800 lat dziejów”. Stanowi kompendium wiedzy o przebiegu Powstania w Bukówcu i okolicy. Informacje autor zbierał przez wiele lat, korzystając z różnych źródeł.
- Część druga: „Opis Bukowca-Górnego i jego działalność w powstaniu Wlkp. W 1918/19 roku” autorstwa uczestnika tych wydarzeń, Jana Grzesieckiego. Jest to zwięzły opis przebiegu Powstania napisany przez niego i wydany w formie książeczki w 1935 r.
- Część trzecia oraz czwarta to dwie kroniki, pisane przez kronikarzy tamtych lat , ale przez jakże różne osoby: jedną pisał nauczyciel niemieckiej szkoły, Polak, człowiek wszechstronnie wykształcony; drugą - mieszkaniec Bukówca z rodu bukówieckich kronikarzy Lórychów,. Żaden z tych opisów nie był do tej pory nigdzie publikowany.
- Część piąta to wspomnienia i opracowania syna powstańca zapisane na podstawie opowieści ojca. Niezwykle cenny jest spis 120 Bukówczan biorących udział w Powstaniu sporządzony przez autora na podstawie relacji Powstańców.
- Część szósta to wspomnienie snute przez Kazimierza Grzesieckiego, podczas Powstania dwunastoletniego chłopca. Właśnie z perspektywy dziecka opisano tu niektóre fakty z tamtych czasów.
- Część siódma to emocjonalny opis wydarzeń widzianych oczami piętnastolatka Józefa Gębaczki, wyraźnie zafascynowanego Powstaniem i opowieściami świadków, przyjaciół ojca.
- Część ósma to wiersze związane z tym okresem, a powstałe w Bukówcu i okolicy.
Wszystkie teksty są wiernymi przedrukami lub też zostały wiernie przepisane z rękopisów.
Wydawnictwo zostało przygotowane w Zespole Szkół im. ks. T. Kurpisza w Bukówcu Górnym. Inicjatorem i wydawcą jest Komitet Obchodów 800-ecia Wsi Bukówiec Górny i 600-lecia Szkolnictwa w Bukówcu. Książkę wydano dzięki pomocy finansowej Starostwa Powiatowego w Lesznie, Banku Spółdzielczego we Włoszakowicach i bukówieckiej szkoły.
Książkę będzie można kupić w dniu 6 stycznia 2009 r przed i po uroczystościach rocznicowych wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Bukówcu.