Kabaret "Dziura"

Previous Next

Kabaret "Dziura"

Kabaret powstał w 1987 z inicjatywy Zofii Dragan. Początkowo liczył ok. 20 występujących. Była to młodzież w wieku 15 – 25 lat. Od początku Zespół opiera się na tekstach własnych pisanych gwarą wielkopolską przede wszystkim przez Zofię Dragan.

Od samego też początku  Kabaret cieszył się niezwykłą popularnością w bliższej i dalszej okolicy i odnosił znaczne sukcesy, również na niwie ogólnopolskiej. Stopniowo jednak ożenki i zamążpójścia, służba wojskowa, zmiany miejsca zamieszkania powodowały kurczenie się składu zespołu. W latach 1995 – 2000 skład się ustabilizował i kabaret występował w niezmiennym pięcioosobowym składzie: Zofia Dragan, Ryszard Sobecki, Tomasz Skorupiński, Tomasz Kiciński i Rafał Zając. Popularność zespołu stale rosła. W roku 2000 do Poznania przeprowadza się Rafał Zając i odtąd skład jest 4-osobowy.

Co roku Kabaret daje ok. 40 koncertów, głównie na terenie Wielkopolski. W swych tekstach porusza głównie tematykę społeczną i obyczajową, często związaną ze wsią. W repertuarze mają  też wiele tekstów poświęconych   wsi Bukówiec i innym miejscowościom regionu. Prezentowane są na dożynkach, balach, jubileuszach i świętach organizacji społecznych w Bukówcu, a nawet na weselach czy jubileuszach. 

Kabaret brał udział w licznych przeglądach, również ogólnopolskich, m.in. w Chełmie, Sycowie, Osjakowie, Ostrołęce, Kłobucku i Ostrowie Wielkopolskim Na ogół wracał z bardziej lub mniej ważną nagrodą, np. na Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretów Wiejskich w Kłobucku w 2003 r zajął II miejsce, na podobnym przeglądzie w roku 2005 w Kwidzynie - III miejsce, na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Kabaretowej W Ostrowie Wlkp. W 2010 r. II miejsce.  Kilkukrotnie wystąpił na Sejmiku Teatrów Wiejskich, dwukrotnie został zaproszony  na ogólnopolski finał tego Sejmiku do Tarnogrodu.

Od 2006 roku Kabaret organizuje „Kabaretowe Ostatki” na które zjeżdżają rokrocznie rzesze sympatyków humoru i śmiechu.

Obecni członkowie Kabaretu to: Ryszard Sobecki, Tomasz Skorupiński, Tomasz Kiciński,  oraz Zofia Dragan, szefowa Zespołu i autor większości tekstów. Aranżacje do utworów muzycznych tworzy Grzegorz Handke.

Nazwa zespołu „Dziura” przylgnęła do grupy z powodu siedziby, czyli „Dziury”. Członkowie Kabaretu i sympatycy zrobili bowiem za zgodą ówczesnych władz bardzo ładny klub po sceną bukówieckiego Domu Kultury. Najtrudniejsze było wykonanie wejścia z zewnątrz, przebicie się przez solidne fundamenty – długo wchodziło się tam przez... dziurę w ziemi. Ta nazwa tak przylgnęła najpierw do miejsca, a potem do grupy osób, że kabaret noszący początkowo nazwę Zespół Satyryczny po prostu ją zaakceptował.

Kontakt: Zofia Dragan, tel. 605 646262, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., oraz na Facebooku, strona internetowa: www.kabaretdziura.pl

Szukaj