Aktualności

36 BIEG SOKOŁA

3 kwietnia 2022 roku odbył się kolejny już 36 Bieg Sokoła. Tak więc do Bukówca zjechali biegacze z całego regionu, gdzie mogli rywalizować na różnych dystansach od przedszkolaka aż do lat 100. 

Bieg główny w którym brało udział 224 zawodników z całej Polski a także z Ukrainy i Niemiec na dystansie 15km, w ramach którego odbywały się 24 Mistrzostwa Polski Lekarzy w biegach ulicznych, miał zmieniona trasę.

100 LAT TG. SOKÓŁ W BUKÓWCU GÓRNYM

23.10.2021 roku Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Bukówcu Górnym obchodził 100-lecie założenia gniazda " Sokoła" który powstał z inicjatywy Jana Bury w dniu 21.08.1921r. Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele w Bukówcu G. z pocztem sztandarowym druhów SOKOŁA z Bukówca G oraz z zaprzyjaźnionymi druhami Leszna i Bukownicy i Włoszakowic.

35 BIEG SOKOŁA

Po trzech przesunięciach terminu spowodowanej pandemią koronowirusa w końcu udało się zorganizować 35Bieg Sokoła i 23 Mistrzostwa Polski Lekarzy. 10.10.2021 roku przy pięknej jesiennej pogodzie do Bukówca przyjechało około 650 zawodników, którzy stęsknieni byli rywalizacją w Biegu Sokoła.

I już po Świętach

Święta Wielkanocne za nami… Po dwóch latach świąt przytłoczonych przepisami pandemicznymi, wreszcie mieliśmy święta „normalne”.

W Wielki Piątek i Sobotę znów budziły nas klekoty. Dwa lata temu nie było ich wcale, w roku ubiegłym, z konieczności, w mocno okrojonym składzie. Ten prastary zwyczaj, niegdyś powszechny w całej niemal Polsce, dziś zachował się w bardzo nielicznych miejscowościach. U nas ciągle jest żywy i ma wielu zagorzałych „lotaczy”.

Nowe Lotko – znów trochę inne niż wszystkie

W niedzielę 27 marca przypadało nasze tradycyjne chodzenie z nowym lotkiem. Zespół Nowe Lotko tego dnia nie próżnował. Odwiedził z gaikiem i piosenką wszystkie bukówieckie domy, nawet te na Janówku, Rozwodowie czy pod Sobkowym Lasem! (oczywiście, nie wszędzie zastaliśmy domowników, jak to w niedzielne przedpołudnie). Poprzednie dwa lata były „inne”, ze względu na pandemię: w 2020 chodziliśmy tylko wirtualnie, w 2021 na zasadach obowiązujących obostrzeń. Tegoroczne nowe lotko przysłaniał cień wojny na Ukrainie… 

W trudnym dla naszych sąsiadów Ukraińców czasie wojny, staramy się ich wspierać i pomagać im. Jak mogą pomóc dzieci i bardzo młodzi ludzie? Nasz Zespół Nowe Lotko postanowił wspomóc piosenką, a właściwie teledyskiem do pieśni ukraińskiej Nech żywe wilna Ukraina (Niech żyje wolna Ukraina).

Dalszy remont wiatraka przy ulicy Wiatracznej

W 2014 roku (jak ten czas szybko leci…), rozpoczęliśmy remont tego wiatraka: uzyskał śmigi, altankę, dach z gontu, ścianę z gontu, został oczyszczony, pomalowany, zainstalowano instalację odgromową, oświetlono wiatrak. Niestety na remont wnętrza nie starczyło nam już środków.

Mali dudziarze znów grają w Bukówcu.

Nie ma zespołu bez kapeli  - mawiała niezapomniana Anna Markiewicz. To głównie jej staraniem rozpoczęła się w Bukówcu, w 1977 roku nauka gry na dudach i skrzypcach podwiązanych. Od tamtej pory trwała nieprzerwanie do 2020 roku.

Szukaj