Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Bukówcu były bardzo uroczyste.
Rozpoczęły się z samego rana 6 stycznia 2009 r., gdyż już o 1000 rozpoczął się Bieg Powstańczy trasą „żywego telefonu” . Żywy telefon utworzono w czasie Powstania pomiędzy sztabem w hotelu Śliwy a posterunkami pod Sądzią. Tworzyli go młodzi chłopcy, którzy na zasadzie sztafety przenosili meldunki.
O 17.30 w bukówieckim kościele odbyła się uroczysta msza święta w intencji bukówieckich Powstańców z udziałem licznych pocztów sztandarowych. We mszy uczestniczyła Kompania Honorowa 69 Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego – „Grota”. . Piękne kazanie, o prawdziwym umiłowaniu ojczyzny i o bukowieckim Powstaniu, wygłosił ks. Marek Kantecki., któremu składamy serdeczne podziękowania.
Około 19.00 rozpoczęły się uroczystości na sali, na które przybyło niemal 500 osób, w tym wielu znamienitych gości, m. in. przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, towarzystw, organizacji, sponsorów, autorów tekstów do wydanej książki. Po powitaniu głos zabrał wójt naszej gminy Stanisław Waligóra, który poruszył sprawy współczesnego patriotyzmu, dumy narodowej, samostanowienia o swoim państwie oraz roli Powstania Wielkopolskiego.
Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Bukówcu były bardzo uroczyste.
Rozpoczęły się z samego rana 6 stycznia 2009 r., gdyż już o 1000 rozpoczął się Bieg Powstańczy trasą „żywego telefonu” . Żywy telefon utworzono w czasie Powstania pomiędzy sztabem w hotelu Śliwy a posterunkami pod Sądzią. Tworzyli go młodzi chłopcy, którzy na zasadzie sztafety przenosili meldunki.
W biegu zorganizowanym przez bukówiecka szkołę żywy telefon był pomiędzy historycznym sztabem u pani Janiny Śliwy a posterunkiem u państwa Izabelli i Adama Kenklów. Trasę długości prawie 4 kilometrów biegły 4 sztafety każda złożona z 9 uczniów (po jednym z każdej klasy, im starsza klasa, tym dłuższy odcinek). W sztabie kodowano pytanie, które po przyniesieniu na posterunek trzeba było rozkodować, znaleźć odpowiedź, zakodować tę odpowiedź, przenieść ją z powrotem do sztabu i rozkodować. Wygrywała drużyna, która najszybciej (i poprawnie) przeniosła i rozkodowała odpowiedź. Pomimo 15-stostopniowego mrozu młodzi „powstańcy” radzili sobie świetnie, rekord trasy wyniósł 45 minut. W sztafetach dziewczęcych zwyciężyła sztafeta ”Błyskawica”, miejsce drugie sztafeta „Strzała’. W chłopięcych – I miejsce sztafeta „Pioruny”, drugie „Grom-orzeł”. Trzeba przyznać, że wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem, nie żałowali sił by meldunki przenieść jak najszybciej. Po biegu, w posiadłości państwa Kenklów było ognisko, grochówka kiełbaski i… kulig. Na podsumowaniu byli obecni też przedstawiciele Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.
Dziękujemy serdecznie Państwu Izabelli i Adamowi Kenkel za udostępnienie terenu i ufundowanie posiłku. Dziękujemy też panom Ryszardowi Lipowemu i Romanowi Gryczowi za zorganizowanie kuligu, zaś włoszakowickiej Policji i bukówieckim Strażakom za zorganizowanie zmian w ruchu ulicznym, tak by Bieg mógł się odbyć bezpiecznie. Dziękujemy też państwu Świętek za „sztab” i wszystkim bukówczanom za udostępnienie swoich domów dla oczekujących na powrót meldunku biegaczy oraz tym, którzy udostępnili swe samochody na trasie Biegu by i tu oczekujący mieli się gdzie schować przed trzaskającym mrozem.
O 17.30 w bukówieckim kościele odbyła się uroczysta msza święta w intencji bukówieckich Powstańców z udziałem licznych pocztów sztandarowych. We mszy uczestniczyła Kompania Honorowa 69 Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego – „Grota”. . Piękne kazanie, o prawdziwym umiłowaniu ojczyzny i o bukowieckim Powstaniu, wygłosił ks. Marek Kantecki., któremu składamy serdeczne podziękowania.
Po mszy odbyły się uroczystości pod tablicami poległych przy bukówieckim kościele, na których pomimo wielkiego mrozu zostało wielu mieszkańców Bukówca. Obył się apel poległych, a Kompania Honorowa oddała uroczystą salwę. Pod tablicami poległych wiązanki kwiatów złożyli: Wójt Gminy Włoszakowice Stanisław Waligóra i przewodnicząca Rady Gminy Irena Przezbór, starosta leszczyński Krzysztof Benedykt Piwoński wraz z wicestarostą Krystianem Maćkowiakiem i przewodniczącą Rady Powiatu Haliną Florek, delegacja 69 Pułku Przeciwlotniczewgo z Leszna, , Eugeniusz Śliwiński, przedstawiciel Tow. Pamięci Powstania Wielkopolskiego „Poznań”, prezes Banku Spółdzielczego we Włoszakowicach p. Maria Apolinarska i przew. Rady Nadzorczej Henryk Kiciński, Rada Sołecka w Bukówcu Górnym, organizacje bukówieckie: Ochotnicza Straż Pożarna, Kółko Rolnicze, Koło Gospodyń Wiejskich, Związek Emerytów i Rencistów, Tow. Gimnastyczne „Sokół”, SKS „Sokolik”. Delegacje bukówieckiej szkoły wiązankę złożyły na grobie poległych powstańców Andrzeja Nowaka i Franciszka Świętka, zaś na 52 grobach powstańców wielkopolskich, które zachowały się na naszym cmentarzu uczniowie złożyli zapalone znicze. W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania p. Emilii Sobeckiej i p. Zygmuntowi Apolinarskiemu za odszukanie grobów powstańców i pomoc w ich oznakowaniu biało - czerwonymi wstążkami.
Około 19.00 rozpoczęły się uroczystości na sali, na które przybyło niemal 500 osób, w tym wielu znamienitych gości, m. in. przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, towarzystw, organizacji, sponsorów, autorów tekstów do wydanej książki. Po powitaniu głos zabrał wójt naszej gminy Stanisław Waligóra, który poruszył sprawy współczesnego patriotyzmu, dumy narodowej, samostanowienia o swoim państwie oraz roli Powstania Wielkopolskiego. W następnej części odbyła się krótka promocja książki „Powstanie Wielkopolskie w Bukówcu i okolicy – opisy, wspomnienia, opracowania” wydanej specjalnie na rocznicę przez bukówiecki Komitet Obchodów 800-lecia Bukówca. (czyt. „Nowa książka o Bukówcu”).Prowadząca Zofia Dragan podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do wydania tej książki, a więc:
- Janinie Grzesieckiej, Danucie Markiewicz- Głuszak, Irenie Michalewicz za udostępnienie materiałów kronikarskich oraz zdjęć;
- Zygmuntowi Apolinarskiemu, Mariannie Dudek – Maćkowiak, Stanisławowi Malepszakowi za przekazanie tekstów autorskich do niniejszego wydania;
- Nauczycielom Zespołu Szkół im. ks. T. Kurpisza w Bukówcu za odczytywanie i przepisywanie tekstów kronik oraz pomoc w przygotowaniu materiałów do druku;
- Młodzieży kl. II i III bukówieckiego Gimnazjum za pomoc w przepisywaniu tekstów;
- Sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Lesznie, Bankowi Spółdzielczemu we Włoszakowicach, Zespołowi Szkół im. ks. Teodora Kurpisza w Bukówcu Górnym.
Dodać należy, że rozprzedano cały nakład, jednak już realizowany jest dodruk i w przyszłym tygodniu będzie można książkę kupić.
Prowadzący wspomnieli też wątek związany z grabieżą bukówieckich dzwonów przez zaborców, pokazano zdjęcie dzwonów tuż przed ich wywiezieniem z Bukówca w 1916 roku. Organizatorzy zwrócili się z odezwą do mieszkańców Bukówca, by z okazji rocznicy odzyskania niepodległości oraz zakończenia obchodów 800-lecia Bukówca ufundować nowe dzwony. Odezwa została poparta gorącymi oklaskami publiczności.
Ostatnią częścią uroczystości było widowisko o Powstaniu Wielkopolskim w Bukówcu (autor scenariusza Zofia Dragan). Treść narracji stanowiły fragmenty „Opisu Powstania Wielkopolskiego w Bukówcu Górnym” autorstwa Jana Grzesieckiego przedstawiające tło i wszystkie najistotniejsze wydarzenia bukówieckiego Powstania. Narracja była przeplatana scenami przedstawień o wydarzeniach z tamtych lat: rozmów na bukówieckich ulicach, zebrań, wieców. Szczególne było przedstawienie wiecu, który odbył się w sali Polocha 6 stycznia 1919 roku o 22 wieczorem. Uczestnikami tego wiecu stali się wszyscy, również widownia. Wszystkim udzieliła się niezwykła atmosfera tamtych wydarzeń i wkrótce razem z aktorami wiwatowali na cześć przyłączenia Bukówca do Polski, wspólnie popierali oklaskami decyzję o przystąpieniu do Powstania, wspólnie śpiewali „ Boże coś Polskę”. Gdy zaś na koniec tej sceny wszyscy śpiewali „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy, polski my naród , polski lud, królewski szczep Piastowy. Nie damy by nas gnębił wróg, tak nam dopomóż Bóg”, wzruszenie było tak silne, że w wielu oczach były łzy… Niezwykłym przeżyciem było też obejrzenie na telebimie opowieści z 1989r Marianny Nowak, siostry zabitego Andrzeja Nowaka. Opowiadała o bracie, o matce, która na wojnie i w Powstaniu straciła wszystkich trzech synów, o śmierci brata… Pełnym magii i uroku było też opowiedzenie historii ze zdjęcia z 1919 roku o „małych powstańcach”. Całość uzupełniały pieśni z okresu Powstania, oraz niezwykły pokaz slajdów ze zdjęciami miejsc, ludzi, fragmentów kronik, listów z okresu 1914 -1919.
Wykonawcy tego niezwykłego widowiska to: Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz, Szkolny Zespół Regionalny, uczniowie klasy III Gimnazjum, Chór Szkolny, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” ( wszystkie zespoły z Bukówca G).
Organizatorami byli: Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Zespół Szkół im. ks. T. Kurpisza w Bukówcu Górnym, Komitet Obchodów 800-lecia Wsi Bukówiec Górny i 600-lecia Szkolnictwa.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości, oraz wszystkim którzy wzięli w niej tak liczny udział. Dziękujemy także Bukówczanom za flagi na niemal wszystkich domach.