Aktualności

Co wydarzyło sie w Bukówcu w ostatnim miesiącu?

30 września – Jarmark Rolniczy, Powiatowa Wystawa Koni Hodowlanych i Festyn Szkolny – te trzy imprezy jak co roku przyciągnęły kilka tysięcy zwiedzających. Oprócz stałych już stoisk i atrakcji pojawiły się nowe jak chociażby bednarz na Jarmarku czy cieszące się ogromnym wzięciem pieczenie bukówieckich pierników czy rzeźbienie i robienie pająków ze słomy na Festynie Szkolnym. Więcej informacji na stronach internetowych Gminy Włoszakowice i Zespołu Szkół w Bukówcu Górnym.

Obrona pracy doktorskiej – to już kolejna praca naukowa bazująca na badaniach gwary bukówieckiej. Napisał ją doktorant Błażej Osowski (obecnie już doktor), promotorem był prof. Jerzy Sierociuk. Obaj naukowcy są dobrze znani w naszej wsi, tu bowiem od kilku lat prowadzą badania naukowe języka mieszkańców Bukówca. Obrona rozprawy doktorskiej pt. „Przymiotnik w języku mieszkańców północno-wschodniej i południowo-zachodniej Wielkopolski” odbyła się 17 października o godz. 12.30 w sali Kuraszkiewicza w Collegium Maius. Jest to studium leksykalno słowotwórcze, badania objęły zaś dwie miejscowości: Bukówiec Górny i Golinę. Praca została wysoko oceniona przez recenzentów: prof. dr hab. Tadeusza Lewaszkiewicza (UAM ) oraz prof. dr hab. Bogusława Wyderkę (UO) i rekomendowana do wydania.

Wyjazd Zespołu Regionalnego im. A. Markiewicz – w dniach 20-21 października Zespół brał udział w 21 Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Kazimierzu Biskupim. Bukówczanie zaprezentowali widowisko „Wesele bukówieckie - od przyjścia z kościoła do oczepin”. Przegląd miał charakter konkursowy, jury przyznało trzy równorzędne nagrody główne . Jedną z nich otrzymał nasz Zespół, zaś Henryk Strzymiński i Edmund Lipowy otrzymali indywidualne nagrody dla najlepszych wykonawców. Zespół z Bukówca został zaproszony przez organizatorów na przyszłoroczny Przegląd.

27 października - XVIII Hubertus. W tradycyjnej imprezie wzięło udział około 30 bryczek i 20 jeźdźców z Bukówca Górnego, Święciechowy, Starkowa, Dłużyny, Targowiska i Boszkowa. Finał, czyli pogoń za lisem tradycyjnie odbywały się na terenie należącym do Izabeli i Adama Kenkel. Masterem był Paweł Apolinarski. Ponieważ pogonie były trzy, były też trzy „lisy”: Estera Rydlichowska, Szymon Rozwalka i Mariusz Grzesiecki oraz trzech zdobywców lisiej kity: Renata Dudzik, Sebastian Dudzik i Sebastian Urbańczak.
Organizatorami XVIII Hubertusa byli: wójt gminy Włoszakowice, sołtys wsi Bukówiec Górny i hodowcy koni gminy Włoszakowice. Imprezę prowadził Henryk Kiciński z Bukówca Górnego.

27 października Biesiada Koła Gospodyń Wiejskich – już po raz czwarty nasze Gospodynie zorganizowały biesiadę dla mieszkańców Bukówca. Na biesiadzie można było potańczyć, pośpiewać pieśni biesiadne i zjeść doskonałe jedzenie przygotowane przez członkinie. Forma takiej zabawy cieszy sie coraz większą popularnością

Bukówiec w telewizji – w październiku bukówieckie tematy wielokrotnie przewijały się w różnych programach telewizyjnych, szczególnie w Teleskopie i Tele- ekspresie. Rozpoczęło sie od smażenia powideł w kotle koprowym na Festynie Szkolnym. Potem filmowcy zainteresowali się miniaturą pałacu trójkątnego zbudowaną przez naszego sołtysa Tadeusza Malepszego. Następnie telewizja towarzyszyła rowerzystom z bukówieckiej grupy rowerowej, zaś telewizyjną passę zakończyło spotkanie z Andrzejem Lipowym. Autorem tych newsów jest nieodmiennie Justyna Andersz, zafascynowana naszą wsią nie od dziś.

Szukaj