Aktualności

Horseball w Bukówcu? Czemu nie!

Możemy w Bukówcu biegać, grać w piłki rozmaite – możemy grać też w piłkę na koniach, bo właśnie grą w piłkę na koniach jest najogólniej mówiąc horseball. Może nie wszyscy możemy grać w horsball, ale na pewno może grać w to grupa Pawła Apolinarskiego i od niedawna to robi!

Horseball jest grą bardzo starą, ma już 300 lat, a pochodzi z Argentyny. Od r. 1953 jest oficjalnie narodowym sportem Argentyny. W Polsce jest mało znaną dyscyplina sportu, niewiele też osób w nią gra. Kto wie czy procentowo, nie mamy w Bukówcu najwięcej graczy? Wszak mamy ich dwie drużyny.

W minioną sobotę i niedzielę trenowali bardzo intensywnie pod okiem fachowego trenera, a w dniach 7 – 9 12. 2012 r. wezmą udział w pokazowych rozgrywkach tej gry podczas KAWALIADY, dużej imprezy jeździeckiej odbywającej sie w Poznaniu na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zapraszam do obejrzenia w naszej galerii fotoreportażu z sobotniego treningu grupy Pawła. Obraz jest trochę „zamglony”, ale taka właśnie była wtedy pogoda...

Dla ciekawych – poniżej zasady gry w horseball. Źródło: www.horseball.pl

  • Mecz horseball rozgrywa się w dwóch połowach po 10 minut. Drużyny składają się z czterech jeźdźców i dwóch rezerwowych.
  • Drużyna rozpoczynająca nową akcję musi rozegrać piłkę pomiędzy trzema różnymi zawodnikami. Piłka nie może być przetrzymywana przez jednego gracza dłużej niż 10 sekund. Zasadniczym elementem gry jest podjęcie piłki z ziemi bez schodzenia z konia.
  • Piłka usytuowana na linii 10 m musi być obowiązkowo podjęta z ziemi w galopie.
  • Jeśli drużyna, której przysługuje podjęcie piłki nie wykorzysta swojej szansy, drużyna przeciwna zyskuje rzut nr 3 ze środka boiska.
  • Aby przechwycić piłkę od przeciwnika, gracz może wejść w kontakt z jego koniem, ale żeby uniknąć sytuacji niebezpiecznej, nie ma prawa przeciąć mu drogi i wjechać na jego tor jazdy pod większym kątem niż 45st.
  • Żeby podjąć piłkę z ziemi gracze używają specjalnego paska, który przechodzi pod brzuchem konia i łączy ze sobą strzemiona.
  • Jeśli gracz popełni faul, drużyna przeciwna zyskuje rzut karny.
  • Istnieją trzy rodzaje rzutów karnych w zależności od popełnionego faulu:
    rzut karny nr1 (groźny faul) - rzut bezpośredni z 5m
    rzut karny nr2 (lekki faul) - rzut bezpośredni z 15m lub akcja z 10m
    rzut karny nr3: rozpoczęcie akcji z miejsca popełnionego faulu.
  • Gracz ma pierwszeństwo podjęcia piłki, gdy jest w tzw. „kierunku gry” , który jest linią równoległą do długości boiska i określoną przez tor ostatniego gracza, który jest w posiadaniu piłki.
  • Jeśli dwóch graczy wyrywa sobie piłkę i żaden z nich nie wchodzi w jej posiadanie, sędzia nakazuje karę nr 3 na korzyść tej drużyny, która jest w obronie.
  • Jeśli drużyna straciła kosza, ta rozpoczyna wejście do gry na środku boiska poprzez gracza, który rzuca piłkę pomiędzy dwa rzędy z dwoma graczami z przeciwnych drużyn.

 

Szukaj