W dniu 9 września 1933 roku zostało zwołane zebranie informacyjne na Sali u p. Walentego Śliwy celem założenia OSP. Na zebranie przybył ogniomistrz Ludwik Stankowiak z Włoszakowic. Powołano tymczasowy Zarząd: Marcinkowski Kasper – Przewodniczący, Dekiert Piotr – Sekretarz, Lipowy Piotr i Samol Walenty- ławnicy.
Do stowarzyszenia wpisało się 44 członków. Po krótkiej przerwie nastąpił wybór właściwego zarządu. Prezesem i Naczelnikiem został Konieczny Leon, zastępcą Łuczak Stanisław, a sekretarzem Majer Marian, skarbnikiem Samol Walenty.
W roku 1936 następuje zmiana składu zarządu, na Prezesa został wybrany Lórych Franciszek, sekretarzem został Marian Majer, Naczelnikiem Dekiert Piotr, Skarbnikiem Samol Walenty, gospodarzem Łuczak Stanisław. Liczebność członków w tym czasie wynosiła 55.
W roku 1939 nastąpiła kolejna zmiana zarządu, lecz dalszą pracę stowarzyszenie przerwał okres okupacji, jedynie Dekiert Piotr piastuje funkcję Naczelnika Przymusowej Straży. Po wojnie Dekiert Piotr odnawia działalność stowarzyszenia i obejmuje funkcję Naczelnika i prezesa. Sekretarzem zostaje Piotr Franciszek, skarbnikiem Samol Wacław, gospodarzem Furman Stanisław.
W roku 1946 wraca druh Kaczmarek i obejmuje swą funkcję Prezesa. W tym też roku stowarzyszenie zakuje motopompę z własnych funduszy.
Z okazji 15-lecia stowarzyszenia został zakupiony sztandar i nastąpiło jego poświęcenie.
W 1956 roku przystąpiono do budowy remizy z funduszy własnych społeczeństwa gromady i pomocy finansowej i materialnej Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Lesznie. Budowa trwała 3 lata i na 25 lecie została poświęcona i oddana do użytki.
W 1957 roku otrzymaliśmy z powiatowej Komendy Straży Pożarnej nową motopompę była to Leopolia o wydajności 800 l/min.
W marcu 1966 roku powstała w gminie pierwsza młodzieżowa sekcja żeńska, która od samego początku uzyskiwała bardzo dobrze wyniki za co przez Komendę Powiatową została delegowana na 1 i 2 Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Pożarniczo- Sportowe. Na pierwszych zawodach we Wrześni w 1967 roku z wynikiem bardzo dobrym sekcji zajęła 5 miejsce. Nieco gorzej było na drugich zawodach w 1971 roku w Kościanie, ale druhna Halina Markiewicz w indywidualnym torze przeszkód zajęła 1 miejsce.
We wrześniu 1972 roku otrzymaliśmy pierwszy samochód bojowy wraz z wyposażenie, ale bez beczki do wody.
Szczycimy się też, że byliśmy inicjatorami budowy Wiejskiego Domu Kultury. To z inicjatywy Zarządy OSP w 1973r. został powołany z aktywu wiejskiego Komitet Budowy Domu Kultury, w którym druhowie naszej organizacji stanowili większość.
Po powstaniu województwa leszczyńskiego nasza gmina przeszła pod władanie Komendy Rejonowej we Wschowie. Za pomoc przy budowie nowej Komendy we Wschowie komendant rejonowy przekazał nową motopompę, która służy nam do dzisiaj. Za władaniem komendy we Wschowie nastąpiła zmiana samochodu.
W 1998 roku odchodziliśmy jubileusz 65- lecia połączony z wręczeniem nowego sztandaru ufundowanego przez społeczeństwo i sponsorów.
Z inicjatywy Zarządy organizowane były wycieczki do następujących miejscowości: Częstochowa, ojców, Oświęcim, Wieliczka, Zakopane, Praga(Czechy) oraz Licheń. Również w tym okresie nastąpiła zmiana samochodu. Otrzymaliśmy samochód z Włoszakowic, a nasz został sprzedany.
Dnia 7. 09 2003r. spełniły się marzenia członków naszej straży by przed remizą była figura patrona straży św. Floriana. Uroczystość poświęcenia figury była połączona z 70 leciem naszej jednostki. Poświęcenia dokonał ks. M. Kantecki i od tego dnia św. Florian stoi na froncie naszej remizy. W roku 2006r. była zmiana zarządu na zebraniu sprawozdawczowyborczym.
W roku 2007r. nasza jednostka na zawodach sportowo- pożarniczych w Boguszynia zajęła trzy pierwsze miejsca i jedno trzecie. Było to najlepszym osiągnięciem w naszej długoletniej tradycji startów takich zawodach. Rok 2008r. obchodzimy 75-lecie jednostki.
9 listopada 2008r. odbyła się uroczystość przekazania samochodu przywiezionego przez naszych przyjaciół z Holandii. Oni przekazali swój samochód bojowy nam, bo ich jednostka w Holandii została rozwiązana. Goście zwiedzili naszą strażnicę, wpisali się do księgi pamiątkowej i po wspólnej kawie odjechali.
Rok 2008 zakończyliśmy i powitaliśmy nowy 2009 zabawą sylwestrową. W 2009r. w turnieju Wiedzy Pożarniczej przedstawiciel naszej jednostki Paweł Koszel zajął pierwsze miejsce na szczeblu Gminny i Powiatu. Na festynie wiejskim 5 lipca 2009 wystąpili nasi druhowie z pokazem gaszenia pożaru sikawką ręczną.
Rok 2010 to rok kończący obchody 800 lecia istnienia naszej wsi. Wszystkie odbywające się obchody były podporządkowane tej rocznicy. W ich organizowaniu nie zabrakło też naszej jednostki. Dnia 24. 04. 2010r. nasi strażacy odbyli pielgrzymkę na Jasną Górę na VI Ogólnopolskie Spotkanie Strażaków. Wspomnieć trzeba że nasz poczet sztandarowy i członkowie nasi biorą udział corocznie w uroczystej mszy św dla strażaków w Charbielinie na odpuście Matki Boskiej charbielińskiej. W roku 2011 został wybrany na zebraniu sprawozdawczym wyboroczym obecnie działający zarząd w składzie:
Prezes – Ryszard Lipowy
Wic. Prezes – Jan Grygiel
Naczelnik – Marian Głuszak
Wice Naczelnik – Edmund Marcinkowski
Sekretarz – Bartosz Zając
Skarbnik – Cyryl Marcinek
Gospodarz – Grzegorz Poniży
Kronikarz – Tadeusz Malepszy
Członek – Przemysław Szeląg
30. 07 2012r. Gościliśmy w naszej strażnicy delegację z Holandii, którzy przywieźli nam mundury bojowe.
W czerwcu 2012 zamieniana samochodu pożarniczego. Bukówiec otrzymał samochód z Krzycka Wielkiego, a nasz przekazano do Jezierzyc Kościelnych. Samochód, który mieliśmy z Holandii to samochód typu lekkiego ze wzglądu na małą pojemność wody a przecież Bukówiec Górny to wieś rolnicza i mogą powstać pożary na polach, gdzie konieczna jest większa ilość wody.
Rok 2013 to rok 80 rocznicy powstania naszej jednostki. Zaznaczyć należy że organizacja nasza przez całe lecia istnienia służy Naszej wiosce i naszym mieszkańcom. Nic co się dzieje w Bukówcu Górnym nie dzieję się bez zaangażowania druhów strażaków. Zabezpieczamy i czynnie pomagamy w ich organizacji OSP w Bukówcu Górnym stara się zachować tradycje naszych Ojców i dziadów w myśl hasła iż strażak nie tylko gasi ale i zapobiega. Takie jest pokrótce streszczenie historii naszej Bukówieckiej OSP.
Opracował Tadeusz Malepszy
- Odsłony: 4126