Aktualności

Bukówieckie wiatraki wracają do świetności

Bukówieckie wiatraki wracają do świetności

Bukówieckim wiatrakom autor książki  „Bukówiec Górny 800 lat dziejów” Stanisław Malepszak, poświęcił cały rozdział (str. 209 – 216). Autor pisze:  „ Do najbardziej urokliwych wspomnień z lat dziecinnych, jakie piszącemu te słowa pozostały w pamięci, należy widok wiatraków bukówieckich pracujących w okresie międzywojennym Było ich wtedy osiem (...). Tego piękna nie ma i nie będzie, a ich los rozstrzygnął się po 1939 r.”

Dziś pozostały dwa z nich, jeszcze do niedawna  zapomniane, zniszczone, odarte z atrybutów...  A przecież  są symbolem Wielkopolski , nieodłącznym elementem naszego krajobrazu.

Los zabytkowych wiatraków odmienił się dzięki współfinansowaniu  ich  rekonstrukcji  ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju” – małe projekty, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Pierwszy z wiatraków, położony przy ulicy Dłużyńskiej, starszy i większy, znany dziś jako wiatrak  Szulca, zbudowany został  w 1841 i pierwotnie należał do Kacpra Dratwy.  Do świetności doprowadził go Tomasz Szulc, młynarz, wynalazca, racjonalizator i... fotograf.  Jego zdjęci a, niegdyś sygnowane pieczątką „Tomasz Szulc, młynarz fotografista”,  zachwycają do dziś.  To on, przy swoim wiatraku zbudował trak napędzany siłą wiatru. Nieco później zbudował pierwszy w okolicy tartak, z trakiem napędzanym maszyną parową. Po wojnie zapisał wiatrak wnukowi, który  założył silniki elektryczne i mełł tu ziarno do połowy lat siedemdziesiątych. Prawnuk sprzedał wiatrak , który stopniowo popadał w ruinę. Odkupił go inny prawnuk, Leonard Stanek i to on postanowił odnowić wiatrak niezwykłego pradziadka.

Drugi z wiatraków, położony przy ulicy Wiatracznej, nieco mniejszy,  był własnością Wincentego Bury. Został przywieziony z Boszkowa w roku 1925. Obecnie jest własnością Gminy Włoszakowice, która dokonała remontu zabezpieczającego  ok. roku 2000. Dwa lata temu Gmina wydzierżawiła wiatrak Bukówieckiemu Towarzystwu Kulturalnemu i to ono wraz z Stowarzyszeniem Bukówczan MANU remontuje obecnie wiatrak.

Już wkrótce remont obu wiatraków zostanie ukończony. Staną się kolejną wizytówka Bukówca  Górnego i Gminy Włoszakowice. Będą to bowiem jedyne dwa odrestaurowane wiatraki na terenie gminy.

Szukaj