Aktualności

Zespól Regionalny im. A. Markiewicz znów wraca z sukcesem!

Zespól Regionalny im. A. Markiewicz znów wraca z sukcesem!

W dniach 16 - 18 października Zespól Regionalny im. A. Markiewicz gościł na XXXII Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Zakwalifikowała się nań na wiosennych przeglądach regionalnych. W minionych dwudziestu latach Zespół kwalifikował się na ten renomowany konkurs kilkukrotnie. Tym razem przedstawił widowisko „Purtelam”.

Akcja przedstawienia rozpoczyna się na podwórku wiejskiej zagrody, gdzie kobiety wiją kraniec (wieniec) na drzwi wejściowe do domu weselnego. Wszędzie przedweselny rozgardiasz, który usiłuje opanować gospodyni domu. Nikomu nie pozwala ona stać bezczynnie, nawet sam gospodarz oraz wiekowy dziadek zostają zapędzeni do roboty. W tej gorączce przedweselnych przygotowań przychodzi Kubalina, znana z tego, że może rzucić zły urok czyli ociotować. Nie jest miłym gościem, ale dostaje sowity poczęstunek, bo wiadomo - nieugoszczona może zaszkodzić... Kubalina przyniosła różne wieści, a i bez tego tematów do rozmów nie brakuje: wszyscy wspominają rozliczne weseliska na których bywali, a w szczególności purtelamy ... W dalszej części widowiska oczywiście można purtelam zobaczyć.

Do finału Sejmiku w Tranogrodzie zakwalifikowano 14 widowisk z całej Polski. O bukówieckim spektaklu jury napisało w komunikacie: „Spektakl został przygotowany bardzo starannie. Nie ma w nim fałszu, udawania, gry na pokaz. Odnosi się wrażenie, że wszystko dzieje się naprawdę... Na podkreślenie zasługuje kultura słowa. A do zbioru zalet dopisać jeszcze trzeba wspaniałą dudziarską kapelę. (...) Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz z Bukówca Górnego, za interesujące, sceniczne przybliżenie regionalnego zwyczaju weselnego w widowisku „Purtelam” otrzymuje nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego.”

Tak więc nasz Zespół, jak zwykle wspaniale się spisał. Gratulujemy!

Szukaj