Aktualności

Nowe Lotko 2016 - kolorowo i wesoło, choć w deszczu...

Nowe Lotko 2016 - kolorowo i wesoło, choć w deszczu...

„Pani, pani gospodyni, nowe lotko stoi w siyni” - te słowa piosenki zabrzmiały minionej niedzieli w Bukówcu kilkaset razy. Chociaż od rana pogoda była nieco deszczowa, Szkolny Zespół Regionalny dziarsko ruszył na wieś by - jak wielowiekowa tradycja każe - przynosić do domów wiosnę i  pomyślność. 

Zwyczaj ten, niegdyś w różnych formach (gaiki, maiki, maje) znany był wśród wszystkich Słowian. Dziś kultywowany jest tylko w niektórych regionach Wielkopolski, Śląska, Słowacji, Ukrainy, a także w Niemczech na Łużycach. Po sąsiedzku dzieci z nowym lotkiem chodzą na przykład w Brennie i Wijewie, jednak nie śpiewają przy tym piosenki - niestety, w tych miejscowościach została ona zapomniana...

Bukówczanie jak zawsze ciepło przyjmowali  dzieci z nowym lotkiem, obdarowując je tradycyjnie słodyczami, jajkami i pieniążkami. W tym roku nowemu lotku towarzyszyła Telewizja Polska. Program o naszym nowym lotku prezentowany będzie w 16 marca o godzinie 16.00 w programie Telekurier na kanale TVP3.

Szkolny Zespół Regionalny, jak co roku zbierał pieniążki na wyjazd Zespołu na letni biwak szkoleniowy.

Cieszy nas, że oprócz Zespołu z nowym lotkiem chodzą też dzieci „niezrzeszone”, najczęściej odwiedzające swoich dziadków i babcie, sąsiadów, krewnych. Mamy nadzieję, nasz stary polski zwyczaj nie zaginie jak wiele innych, ani nie zostanie wyparty przez zwyczaje zupełnie nam obce.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli nowe lotko. Dziękujemy także panu Kazimierzowi Samelczakowi, który jak co roku „podrzucił”  nas swoim autobusem na Wielki Koniec ( jak co roku bezinteresownie) oraz opiekunom: pani Magdzie Drobnik i pani Alicji Żukowskiej.

Szukaj