Aktualności

XX konkurs Mówimy Gwarą za nami...

XX konkurs Mówimy Gwarą za nami...

Zapraszamy do galerii gdzie można obejrzeć zdjęcia z konkursu.

Ten jubileuszowy Konkurs, był pod wieloma względami rekordowy. Rekordowa była ilość uczestników zgłoszonych do Konkursu, rekordowa ilość uczestników przyjętych do Konkursu, bo aż dwudziestu dziewięciu (w dziewiętnastu „wejściach”) i rekordowa była publiczność - sala wypełniła się po brzegi i niestety zabrakło krzeseł...

Uczestnicy przyjechali z różnych zakątków Wielkopolski: Stęszewa, Kazimierza, Krobi, Święciechowy, Gronówka, Jeziorek (koło Buku) i z Bukówca. Prezentowali przede wszystkim teksty autorskie opiekunów i instruktorów: Magdaleny Andrzejewskiej z Krobi, Barbary Bawer ze Stęszewa, Grażyny Sielickiej z Jeziorek czy Zofii Dragan z Bukówca, ale nie tylko. Teksty były świetne, bardzo dobrze wykonane, publiczność bawiła się doskonale, a jury ... miało pełne ręce roboty. Poziom był niezwykle wysoki i wyrównany, niełatwo więc było wyłonić zwycięzców. W zrozumieniu tekstów pomocna była jak co roku prezentacja co trudniejszych słów i zwrotów, prezentowana na ekranie rzutnika.

Tematyka tekstów była niezwykle różnorodna: poruszono sprawę diet-cud i odchudzania, seriali filmowych, przepisów unijnych, regionalnej żywności, szkolnych problemów, a nawet rozwikłano sprawę kryminalną. Młodsze dzieci często mówiły wiersze, niejednokrotnie będące przekładem z „polskiygo na nasze”, jak chociażby „Żuraw i czapla” (Żuraw i czapla J. Brzechwa) , „Klejdry ptoszków” (Ptasie plotki J. Brzechwa) czy „Wielgo pajni” (Dama A. Frączek).

Przegląd konkursowy ubarwił swoją piękną muzyka KWARTET DĘTY Grzegorza Handke z Leszna. Można było ich też posłuchać podczas przerwy na obrady Jury. Wystąpił wtedy także Kabaret DZIURA.

Podczas przerwy można było zjeść pyszne ciasta w kawiarence przygotowanej przez mamy i uczniów dzieci ze Szkolnego Zespołu Regionalnego. Można również było wziąć udział w konkursie dla publiczności. Tym razem publika musiała przetłumaczyć słowa: krómka ,ale nie chleba (brzeg materiału, brzeg deski); przekraknón ć (przejść przez coś, nad czymś); wychwaściały (przerośnięty, stary, szczególnie o warzywach) rydelek (daszek czapki); cwyst (grube nici do cerownia). Trzeba przyznać, że większość osób świetnie sobie poradziła z tłumaczeniem. Wśród publiczności rozlosowano nagrody ufundowane przez sponsorów.

Dopisali też wspaniali goście: obecny był poseł RP, były minister rolnictwa Stanisław Kalemba wraz z małżonką, starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak z małżonką, wicestarosta leszczyński Robert Kasperczak, prof. dr hab. Jerzy Sierociuk z Pracowni Dialektologii UAM Poznań wraz z dr Justyną Kobus , sekretarz gminy p. Monika Klemenska, wójt Gminy Święciechowa Marek Lorych, sołtys Bukówca Tadeusz Malepszy. Posła do Europarlamentu Andrzeja Grzyba reprezentowała p. Marta Sikorska.

Konkurs mógł odbyć się dzięki sponsorom. Głównymi sponsorami było Starostwo Powiatowe w Lesznie i Kabaret Dziura oraz poseł do PE Andrzej Grzyb, który od czterech lat sprawuje patronat nad konkursem i finansuje wycieczkę do Brukseli dla zwycięzców Konkursu i opiekuna. Finansowo wsparli też imprezę: Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach, Bank Spółdzielczy we Włoszakowicach, Rada Sołecka w Bukówcu Górnym oraz Maria i Jerzy Kulas z Bukówca G. Rzeczowe upominki i nagrody przekazali: Firma Kenkel SA , PPHU Paweł John Grotniki, Nadleśnictwo Włoszakowice, WLGD „Kraina Lasów i Jezior, Radio ELKA, Gazeta ABC, Panorama Leszczyńska oraz SKLEPY: Robert Walkowiak – Bukówiec G., Patryk Szulc – Włoszakowice, Jan Majer – Bukówiec G., Katarzyna Radke - Bukówiec G., Adrianna Maciejewska- Bukówiec G., restauracja „Stodoła” z Bukówca Górnego.

Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przygotować Konkurs, tym już wyżej wymieniony, sponsorom, opiekunom i instruktorom, gościom. Również Radzie Rodziców, mamom i członkom Szkolnego Zespołu Regionalnego, paniom: Urszuli Raszewskiej, Renacie Marcinek, Małgorzacie Woźnej i Agnieszce Szymaniak. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem firmy Soundproduction za nagłośnienie, Alicji Dragan za projekty plakatów, zaproszeń, dyplomów i dekoracji oraz firmie Werner Kenkel SA za wykonanie dekoracji.

Pragniemy także podziękować mediom: radiu ELKA, Panoramie Leszczyńskiej , Gazecie ABC i Naszemu Jutru za reklamę i obecność na Konkursie, oraz naszemu fotoreporterowi Henrykowi Samolowi.

Zapraszamy do galerii gdzie można obejrzeć zdjęcia z konkursu.

Dziękujemy także naszym Jurorkom, poniżej prezentujemy protokół Jury:

„Protokół z posiedzenia jury XX Konkursu „Mówimy gwarą” z 17 kwietnia 2016 r.

Jury XX Konkursu „Mówimy gwarą” w składzie: Dominika Kubicka, Justyna Kobus, Agnieszka Sobecka, Maria Rozwalka, Karolina Kowalczyk-Praiss, oceniało biorących udział w konkursie w trzech kategoriach: Stare Wróble (w ostatnich dwóch latach byli laureatami I, II lub III miejsca w kategorii „Zaawansowani”), Szaranki (wszyscy laureaci z poprzednich konkursów w kategorii „Debiuty” oraz laureaci miejsc dalszych niż III kategorii „Zaawansowani”) oraz Szczawiki – debiutanci na Konkursie.

W kategorii Stare Wróble:

I miejsce i Nagroda Posła do Parlamentu Europejskiego Andrzeja Grzyba dla Jagny Knapp z Krobi oraz Jakuba Poniżego z Bukówca Górnego.

II miejsce i Nagroda Starosty Leszczyńskiego dla Marii Konczewicz z Krobi.

III miejsce dla Matyldy Obiegały z Krzycka oraz Mikołaja Szkudlarka z Bukówca Górnego.

IV miejsce Alicji Drobnik i Wiktorii Waligórskiej z Bukówca Górnego.

W kategorii Szczawiki:

I miejsce i Nagroda Wójta Gminy Włoszakowice dla: Aleksandry Chudej i Jakuba Majewskiego z Krobi.

II miejsce dla Stanisława Czubały i Józefa Pietruchy ze Święciechowy i Ewy Góreckiej ze Stęszewa.

III miejsce dla Klaudii Lorych z Bukówca Górnego i Agnieszki Pietruchy ze Święciechowy.

IV miejsce dla Weroniki Przybyłej ze Święciechowy i Krystiana Luleczki ze Stęszewa.

W kategorii Szaranki:

I miejsce i Nagroda kabaretu DZIURA dla: Weroniki Przybyły z Krobi.

II miejsce i Nagroda Prezesa Banku Spółdzielczego we Włoszakowicach dla Adama Sobeckiego z Gronówka.

III miejsce dla Bartosza Sterny z Bukówca Górnego.

IV miejsce dla Izabeli Karpowicz ze Święciechowy i Sandry Marcinek z Bukówca Górnego.

V miejsce dla Karoliny Marcinek, Nadii Szady, Patrycji Śliwy z Bukówca Górnego oraz dla Maksymiliana Tulewicza, Katarzyny Józefiak i Wiktorii Kędziory ze Święciechowy, Zofii Kornatowskiej z Kaźmierza, Szymona Sobeckiego z Gronówka.

Puchar przechodni dla Stanisława Czubały i Józefa Pietruchy, najmłodszych uczestników jubileuszowego konkursu.

Wszyscy uczestnicy otrzymali ciekawe i cenne nagrody i dyplomy, ufundowane przez sponsorów. Jury podkreśliło wyrównany poziom uczestników oraz dużą liczbę debiutantów. Na podkreślenie zasługuje też fakt doskonałej organizacji imprezy, ciekawa oprawa oraz bardzo liczna publiczność, szerokie zainteresowanie mediów i środowisk naukowych.

Podpisy Jury”

Na koniec dziękujemy widzom, którzy pokazali, że gwara, mowa naszych przodków, to nie „starodowne lyry”, że można przy niej miło spędzić czas, że wciąż jest wiele ludzi, którzy lubią naszą starą mowę i zjeżdżają do nas nawet z dalekich stron by jej posłuchać.

Zapraszamy do galerii gdzie można obejrzeć zdjęcia z konkursu.

Szukaj