Aktualności

Obchody rocznicowe wybuchu Powstania Wielkopolskiego 2017

Tegoroczne obchody rozpoczęły się wyjątkowo 5 stycznia. Tego dnia wieczorem odbyło się tradycyjnie spotkanie okolicznościowe z koncertem na sali Wiejskiego Domu Kultury. W pierwszej części uczniowie klasy III bukówieckiego Gimnazjum oraz Chór Szkolny przedstawili piękne widowisko historyczne. Przygotowały je z młodzieżą nauczycielki: Anna Grochowczak i Edyta Ordon-Grobecka.

Repertuar drugiej części  nie był związany z tematyką Powstania Wielkopolskiego. Jak podkreśliła prowadząca koncert Zofia Dragan, od lat w spotkaniach  rocznicowych intencją organizatorów jest pokazać, że walka i poświęcenie powstańców nie poszły na marne, że pamiętamy o polskim dziedzictwie kulturowym: muzyce, tradycjach, języku.

W tej części wystąpił chór Cantilena z Włoszakowic pod dyrekcją Katarzyny Kaczmarek. W ich wykonaniu wsłuchaliśmy wspaniałego  koncertu kolęd. Przez pół godziny mogliśmy słuchać cudownej muzyki w perfekcyjnym wykonaniu tego doskonałego chóru, nagrodzonego licznymi, prestiżowymi nagrodami w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Chór w części kolęd wystąpił w składzie rozszerzonym o głosy męskie.  Akompaniował pan Kowalczyk. Cantilena była gromko oklaskiwana i poproszona o bis, na który brawurowo wykonała starą kolędę „Gore gwiazda Jezusowi”.

Wieczór zakończył się prezentacją filmu „Dudziarze z Bukówca”, którego premiera internetowa miała miejsca 20 grudnia 2016 r. Twórcami filmu są Dominik May i Przemysław Wawrzyniak, nagradzani już na ogólnopolskich konkursach za swoje dokumenty filmowe. Prezentację poprzedziła kolęda ludowa w wykonaniu Kapeli Dudziarskiej Manugi. Film,  trwający prawie 45 minut, został obejrzany przez widownię w skupieniu i nagrodzony wielkimi brawami. Jest to film niezwykły i pokazuje, jak Bukówiec pięknie przeniósł, zachował i rozwinął tradycje przodków, to o co walczyli strajkujący  w strajkach szkolnych i w Powstaniu Wielkopolskim. W imieniu wszystkich Bukówczan dziękujemy Dominikowi Mayowi i Przemysławowi za ten dokument.

W tym miejscu szczególne podziękowania kierujemy też do panów Dariusza Wandolskiego i Wojciecha Białasika, którzy jak co roku, profesjonalnie - a bezinteresownie, nagłaśniali koncert.

Obchody następnego dnia rozpoczęły się uroczystą mszą świętą z udziałem wszystkich bukówieckich pocztów sztandarowych. Uroczysty charakter podkreślił także w pięknych słowach proboszcz Marek Kantecki, który nie tylko przypomniał najważniejsze fakty z Powstania, ale też wyraził uznanie dla Bukówczan za pamięć o swojej historii.

Po mszy delegacje bukówieckich organizacji, a także sołtys wraz Radą Sołecką i  Wójt Gminy S. Waligóra złożyli kwiaty pod tablicami poległych oraz na grobie Andrzeja Nowaka i Franciszka Świętka, powstańców którzy polegli w działaniach powstańczych pod Jezierzycami. Zgromadzeni wysłuchali też krótkiej historii działań powstańczych przygotowanej przez prezesa TG SOKÓŁ Jana Kota. Uroczystość pod tablicami zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni „Boże coś Polskę’.

Organizatorzy obchodów, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Stowarzyszenie Bukówczan MANU, Sołtys Bukówca Górnego i Zespół Szkół im. ks. T. Kurpisza w Bukówcu Górnym; dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w obchodach oraz tym, którzy poprzez wywieszenie flagi uczcili pamięć Powstania Wielkopolskiego i powstańców.

© 2015 ZS Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie ProGrupa.com.

Szukaj