Aktualności

Bukówieckie klekoty

Od kilkuset lat budzą bukówczan w Wielki Piątek i Sobotę. Rozbrzmiewają też w te dni w południe i wieczorem. Stały się  swoistą marką Bukówca. Corocznie zjeżdżają tu media, by pokazać ten niezwykły obyczaj. W tym roku mogliśmy go oglądać w TVN 24, w Teleekspresie, na TVP Poznań oaz posłuchać w radiu ELKA.

Niegdyś zwyczaj ten znany był w całej Polsce. Przetrwał w niewielu miejscach, nigdzie w tak oryginalnej postaci, czyli w formie wyścigu między chłopakami z różnych części wsi.

Dlaczego w Bukówcu zwyczaj ten jest wciąż żywy? Historycznie i społecznie złożyło się na to kilka przyczyn. Jednakże zawsze najistotniejszą sprawą są chęci i świadomość chłopaków, którzy podejmują się tego trudu. Biegi odbywają  się w dni wolne od nauki szkolnej,  a tu trzeba wstać wcześnie rano i pobiec pomimo chłodu, nieraz deszczu czy śniegu... Dystans 1,5 km w jedną stronę i tyleż z powrotem. I tak trzy razy dziennie, jeszcze klekocząc klekotem lub pchając taczkę. Na zwycięzców nie czekają medale, podium nagrody... Cała nagroda to satysfakcja. Trzeba mieć wiele samozaparcia i świadomości jak niezwykłym i ważnym jest udział w tym biegach. Co roku z klekotami loto około 40 chłopaków, a mogłoby potencjalnie około 100 (tylu chłopców mamy w Bukówcu w wieku szkolnym). Doceńmy to, że ciągle są chętni.

W tym roku chłopcy pobiegli z nowymi taczkami. Mamy je dzięki ś.p. Czesławowi Poniżemu, który zdążył je jeszcze wykonać latem ubiegłego roku. Prace kowalskie wykonała p. Bolesław Stwiński.Miejmy nadzieję, że przetrwają tyle, co te poprzednie, które zostały wykonane przez stolarzy Grzesieckich w 1918 r. Przetrwały wojnę i trasy po bukówieckich brukach.

W tym roku lotali z klekotami: Bartosz Obiegała, Hubert Zaplata, Jakub Sterna, Mikołaj Królikowski, Bartosz Stępczak, Natan Lórych, Adrian Grzesiecki, Mikołaj Małecki, Martin Malepszak, Kacper Śliwa, Jakub Majorek, Kacper Malepszak,  Bartek Kiciński, Kamil Kaczmarek, Hubert Woroch, Szymon Kot, Błażej Kot, Michał Grycz , Arkadiusz Lipowy, Jan Poniży, Kacper Czapczyński, , Szymon Lipowy, Marek Lipowy, Adam Bura, Kacper Kamiński, Kacper Małecki, Hubert Kiciński, Dominik Martynów, Dawid Jasiński, Piotr Młynkowiak, Hubert Spławski, Hubert Konieczny, Marek Samol, Paweł Kazubski,  Mikołaj Skromny, Mateusz Skorupiński.

Dziękujemy Wam i gratulujemy!

© 2015 ZS Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie ProGrupa.com.

Szukaj