Aktualności

Ogólnopolski sukces Szkolnego Zespołu Regionalnego

21 października 2017 r. we Włocławku odbył się VII Ogólnopolski Festiwal Zespołów Folklorystycznych „O kujawski  wianek”. Był na nim Szkolny Zespół Regionalny z Bukówca Górnego. Festiwal organizuje Dom Kultury we Włocławku BROWAR B oraz Zespół Pieśni i Tańca Kujawy. Odbywa się w pięknych wnętrzach Domu Kultury, zaadoptowanych z ogromnych obiektów przedwojennego browaru. Nas jako Zespół szczególnie satysfakcjonowała profesjonalna sala, scena, nagłośnienie i oświetlenie - wszystko w najwyższym standardzie.

Na festiwal przyjechało 12 zespołów z całej Polski. Starowały w trzech kategoriach: dziecięce zespoły folklorystyczne, folklorystyczne zespoły pieśni i tańca oraz studenckie zespoły pieśni i tańca. Studenckich zespołów było zawsze na tym Festiwalu najwięcej, tym razem był ... jeden. Organizatorzy przesunęli o ponad miesiąc do przodu termin Festiwalu i zespoły studenckie, które rozpoczynają zajęcia w połowie października, nie zgłosiły się (rok akademicki zaczynał się 2 października, a zgłosić trzeba było się do 29 września).

W naszej kategorii startowało osiem zespołów, co tu dużo mówić - bardzo dobrych. Byliśmy jedynym zespołem z małej miejscowości. Tak więc łatwo - nie było... Gdy więc  jurorzy odczytali werdykt: „I miejsce, tytuł Laureata i Kujawski Wianek otrzymuje Szkolny Zespół Regionalny z Bukówca Górnego”, nasza radość była przeogromna!

Festiwal i jego atmosfera była bardzo sympatyczna, organizatorzy starali sie, by było nam dobrze i miło. Wszyscy mieliśmy garderoby wyposażone w wodę i ciastka, a po występie dostaliśmy 10 ogromnych, bardzo smacznych pizz. W przerwie na obrady jury spacerowaliśmy nad Wisłą, a potem śpiewaliśmy i tańczyliśmy z Zespołem Pieśni i Tańca „Promni” z Warszawy. Ten Zespół nie tylko przepięknie tańczył, ale był też niesamowicie wyposażony i zorganizowany: z tancerzami przyjechali garderobiani z deskami do prasowania i żelazkami, stroje  pakowane było do dużych, kolorowych kufrów  na kółkach, obsługa szybko i sprawnie rozpakowywała i pakowała stroje.

Bardzo profesjonalne było także Jury. W jego skład wchodzili: Marek Czarnowski,  Jadwiga Kurant i Maciej Pasternak – wszystko wybitni znawcy folkloru, choreografowie lub etnochoreografowie, instruktorzy tańca ludowego oraz etnograf.

Bardzo dziękujemy pani Dominice Foterek za podtrzymywanie nas na duchu i robienie zdjęć wszystkim zespołom, pani Basi Dragan za „ósemki” , poczucie humoru i fachowe rady. Dziękujemy też panu Kazimierzowi Samelczakowi, za cierpliwość podczas  bardzo wesołego powrotu, a także za rabat i deklarację poczekania na zapłatę. Niestety, pomimo starań, nie udało nam się pozyskać pieniędzy na autokar. Zwracamy sie w tym momencie z prośbą do wszystkich życzliwych nam firm, instytucji i osób o pomoc  w sfinansowaniu przejazdu na Festiwal. Po rabacie i po zbiórce od nas samych, brakuje nam ciągle 1 600 zł. Mamy nadzieję, że uda nam się zebrać tę kwotę.

© 2015 ZS Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie ProGrupa.com.

Szukaj