Aktualności

Kolejne Nowe Lotko za nami

Kolejne Nowe Lotko za nami

Nowe lotko to stary, piękny zwyczaj, zachowany w bardzo nielicznych miejscowościach. Szkolny Zespół Regionalny tradycyjnie chodził z nowym lotkiem w niedzielę 11 marca, czyli w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.

Od wielu wieków dzieci chodzą z nowym lotkiem, w obyczajowości polskiej przynoszą one wiosnę, pomyślność i dostatek w nadchodzącym roku. Jest to nasz, polski zwyczaj. Od nas zależy, czy ocaleje, czy jak w innych miejscowościach zaginie, lub da się wyprzeć obcym zwyczajom np. amerykańskiemu zwyczajowi Haloween...

A chodzenie z nowym lotkiem nie jest wcale takie łatwe... Każde nogi, każdego członka Zespołu, choćby najmniejszego, muszą przejść 6 - 7 kilometrów, każdy musi ok. 50 razy zaśpiewać obrzędową piosenkę...

Pogoda na szczęście dopisała. Między 9.00 a 13.00 Bukówiec zakwitł kolorowymi strojami i wstążkami nowych lotek. Cieszy nas, że tak wielu ludzi ogromnie cieszy się gdy przychodzimy, że czekają na nas. To bardzo miłe dla nas, gdy widzimy roześmiane tarze odwiedzanych Bukówczan.

Towarzyszyły nam kamery telewizyjne. O tym, na jakim kanale i kiedy będzie 6-minutowy film o naszym nowym lotku, poinformujemy wkrótce. Powstaje też film autorstwa p. Dominika Maya, który już wcześniej nagrywał w Bukówcu (Dudziarze z Bukówca, Gwara w sieci). Dziękujemy panu Dominikowi za bezinteresowną pomoc w propagowaniu naszego zwyczaju.

Wśród nas było 9 nowych członków Zespołu, którzy po raz pierwszy szli z Nowym Lotkiem. Gratulujemy im siły i wytrwałości, szczególnie Marcie, która jako przedszkolak miała przejść tylko kawałek, a przeszła całą wieś, podobnie Zuzia z pierwszej klasy.

Dziękujemy z całego serca wszystkim, którzy przyjęli nowe lotko. Jeśli ktoś czekał, a nie przyszliśmy - przepraszamy. Niedzielne dopołudnie to czas mszy niedzielnych, jeśli już przejdziemy jakiś odcinek, a w domu nie ma nikogo, to nie możemy wrócić.

Zebraliśmy mnóstwo słodyczy i jajek oraz pieniądze. Pieniądze- jak co roku - przeznaczone są na potrzeby Zespołu: pokrycie kosztów wyjazdów na festiwale, przeglądy, wyjazdy szkoleniowe. Zespół niestety nie posiada żadnego budżetu . Dochód z Nowego Lotka to duża pomoc finansowa dla Zespołu. Najczęściej koszty wyjazdów na Festiwale i Przeglądy pokrywane są z pieniędzy z występów Zespołu, z Nowego Lotka, od sponsorów. Część kosztów wyjazdów dzieci muszą sobie w części opłacać same...

Bardzo dziękujemy opiekunom: pani Magdalenie Drobnik, Barbarze Dragan, Katarzynie Kaczmarek, Paulinie Samol oraz dziewczynom, które choć nie chodzą już do naszej szkoły pomogły nam bezpiecznie i wesoło wędrować po Bukówcu: Patrycji Śliwie i Ani Zając.

Szczególne podziękowanie dla pana Kazimierza Samelczaka, który - jak co roku - bezinteresownie zawiózł nas na koniec Bukówca, by łatwiej było nam obejść całą wieś.

Szukaj