Aktualności

W Bukówcu Górnym bisowali na początek Nowego Roku.

W Bukówcu Górnym bisowali na początek Nowego Roku.

W poniedziałek, 6 stycznia 2025 r. w Święto Trzech Króli w Gminie Włoszakowice i regionie leszczyńskim odbyło się wiele wydarzeń związanych z tym Świętem. Ponadto miały miejsce uroczystości upamiętniające Powstańców walczących i poległych ponad 100 lat temu w walce o odzyskanie niepodległości w Powstaniu Wielkopolskim.

Tak też było w Bukówcu Górnym. Jednak tam odbył się również pewien Koncert. Zapytacie: znowu? Przecież dopiero jakiś był! Tak, jak zapewne część z Czytelników pamięta, 30 listopada 2024 r. odbył się we Wsi Wielki Koncert z okazji wpisania Bukówca Górnego na Listę Krajowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. W wydarzenie zaangażowały się zespoły, grupy formalne i nieformalne oraz osoby indywidualne, których ciągła działalność pozwoliła na wpis Bukówca Górnego na Listę i otrzymanie tego wielkiego wyróżnienia dla całej bukówieckiej społeczności.

Zainteresowanie zorganizowanego wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury we Włoszakowicach Koncertem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów i zaangażowanych Bukówczan. Po listopadowym wydarzeniu do organizatorów Koncertu zaczęły docierać pytania o możliwość powtórzenia występu dla tych, którzy nie mogli dotrzeć na zaplanowane tego dnia wydarzenie.

Dlatego jeszcze na początku grudnia ubiegłego roku - w porozumieniu z Wójtem Gminy oraz GOK – ustalono termin dodatkowego Koncertu, który przypadł właśnie na Święto Trzech Króli.

Koncert na Bis – bo tak został nazwany – zgromadził ponownie pełną salę – salę wiejską w Bukówcu Górnym, co bardzo ucieszyło występujących artystów, twórców rękodzieła i wszystkie zaangażowane osoby, oraz potwierdziło, że decyzja o ponownym Koncercie była właściwa.

W Koncercie udział wzięli oraz mocno się zaangażowali:

Stowarzyszenie MANU

Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz

Zespół Regionalny Nowe Lotko

Chór św. Cecylii

Kapela Dudziarska Manugi

Kapela Dudziarska Nowe Lotko

Izabela Gbór

Jerzy Sowijak

Paweł Apolinarski

Zofia Dragan – Prezes Stowarzyszenia Bukówczan MANU, przywitała przybyłych Gości oraz wygłosiła kilka zdań, które u wielu spowodowały wzruszenie a u niektórych także uronienie łezki w oku mówiąc o tym, że jeśli nasi Powstańcy patrzą dziś na tradycje, kulturę, język, tańce i śpiewy, które dziś przedstawiane są na Koncercie, to na pewno myślą sobie, że warto było walczyć!

Koncert na Bis został wzbogacony dodatkowo na koniec o występ Chóru św. Cecylii z repertuarem kolędowym. Natomiast Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz miał jeszcze jeden powód do radości i świętowania, gdyż Redaktor Naczelna gazety ABC oraz portalu leszno24.pl – pani Lidia Matuszewska wraz z byłym, wieloletnim Redaktorem Naczelnym – panem Antonim Neczyńskim wręczyli na ręce kierowniczki Zespołu – pani Małgorzaty Woźnej – symboliczną okładkę pierwszego w 2025 r. numeru gazety ABC. Okazją do tego była wiadomość, że Zespół został uhonorowany przez Redakcję tygodnika tytułem LUDZIE ROKU 2024 roku!

Swoją drogą tak się składa, że co 2 lata tym laurem zostaje uhonorowany ktoś z naszej Gminy. W 2022 r. bowiem, człowiekiem roku została inicjatorka i reżyserka całego Koncertu z okazji wpisania Bukówca Górnego na Listę Krajowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, właśnie pani Zofia Dragan.

Tekst: Antoni Samol

Jak wspomniano, Koncert był też uczczeniem rocznicy przystąpienia Bukówca do Powstania Wielkopolskiego. Właśnie w święto Trzech Króli 1919 r. nasi przodkowie zadecydowali o przystąpieniu do walk oraz ogłosili niepodległość Bukówca. Tradycyjnie (tradycja ta sięga 1931 r.), delegacje bukówieckich organizacji, Zespołów, sołectwa Bukówiec Górny, Szkoły Podstawowej w Bukówcu Górnym  składają wiązanki kwiatów i zapalają znicze pod tablicami poległych i  pomordowanych. Przybyła też delegacja Gminy Włoszakowice: wójt Gminy Marek Wąsowicz i dyrektor GOK Zbigniew Frąckowiak.  Kwiaty złożono także na grobie powstańców, którzy zginęli bohatersko w Powstaniu: Andrzeja Nowaka i Franciszka Świętka oraz pod tablicą pamiątkową na historycznej siedzibie Powstania w dawnym Hotelu Śliwy. Składanie kwiatów poprzedzone było uroczystą mszą świętą w intencji bukówieckich powstańców wielkopolskich, z udziałem pocztów sztandarowych bukówieckich organizacji.

W imieniu organizatorów, Stowarzyszenia Bukówczan MANU i Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ, dziękujemy wszystkim delegacjom, pocztom sztandarowym, księdzu proboszczowi Maciejowi Jankowiakowi, werbliście Włodzimierzowi Szkudlarczykowi oraz licznym mieszkańcom Bukówca, którzy wzięli udział w uroczystości.

Zofia Dragan

Szukaj