Aktualności

Promocja książki „Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy”

Promocja książki „Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy”

„Beata Szady -dziennikarka, doktorantka w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowo zajmuje sie reportażem w Ameryce Łacińskiej XXI wieku. Najczęściej publikuje w Gazecie Wyborczej.” To notatka o autorce książki  „Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy”. Dla nas Beata to dziewczyna z ulicy Sokołów... Benia... Chociaż dziewczyna niezwykła.

9 marca 2016 r. wyszła pierwsza książka Beaty Szady. Wydało ją Wydawnictwo Czarne, które tak reklamowało książkę: „Współczesna Lima to miasto kontrastów. Biel sąsiaduje z szarością, smutek z uśmiechem, niedostatek z nadmiarem. Z jednej strony – bogate, położone nad oceanem dzielnice, drogie samochody i szklane wieżowce. Z drugiej – biedne, niebezpieczne, brudne, w którym rozwalające się domy „kleją się do siebie jak ciasto drożdżowe do rąk”, dzieci pracują na ulicach i odurzają się terokalem, a zdobycie dowodu osobistego graniczy z cudem. Beata Szady przedstawia poruszające historie osób, które od najmłodszych lat zmagają się z wołaniem ulicy. To wstrząsający reportaż o tym, jak ciężko jest rozpocząć życie na nowo, zwłaszcza kiedy jest się niewidzialnym dla państwa.”

Beata Szady poznała życie w Limie bardzo dobrze. Przebywała tam czterokrotnie, zawsze przez kilka miesięcy. Pierwszy raz pojechała - jak sama mówi - przypadkowo. Jak to się stało? Co tam robiła? Kto chce wiedzieć - zapraszam do lektury książki.

Spotkanie z promocyjne z autorką zorganizowało Stowarzyszenie Bukówczan MANU. Rozpoczęły je tradycyjnie bukówieckie dudy i krótka dudziarska impresja w wykonaniu Tomka Kicińskiego. Przedstawienia autorki i jej książki dokonała prowadząca spotkanie Zofia Dragan. Chodząc do bukówieckiej szkoły i potem już w technikum hotelarskim Beata miała dwie pasje: „Sokoliki” i działania w SWE (Salezjańska Wspólnota Ewangelizacyjna). Stąd też niespodzianka dla niej: krótki występ sekcji gimnastycznej UKS Sokolik. Kiedy prowadząca zaproponowała wspólne ćwiczenia - Beata chętnie się zgodziła i zaprezentowała małą próbkę swych umiejętności.

Potem autorka przedstawiła swoja książkę i tło jej powstania. Opowiadaniu  towarzyszyła prezentacja licznych zdjęć i filmików. Przybyli na prezentację z przyjemnością wysłuchali barwnych opowieści. Potem padały liczne pytania. Były też gratulacje, życzenia, kwiaty. Na koniec Beata podpisywała książki, które w promocyjnej cenie można było kupić na spotkaniu.

Przybyło ok. 140 osób, dopisały też media (Panorama Leszczyńska, Radio Merkury, Nasze Jutro). Szkoda, że tak niewiele koleżanek i kolegów z klasy Beaty znalazło czas, by przyjść na promocję książki koleżanki...

W imieniu organizatorów dziękuję wszystkim za bezinteresowną pomoc w organizacji promocji: Dariuszowi Wandolskiemu, Wojtkowi Białasikowi, Tomkowi Kicińskiemu, uczennicom Gimnazjum sprzedającym książki. Nade wszystko dziękujemy Beacie, że znalazła czas, by przyjechać do nas.

Książki Beaty Szady w cenie 35 zł (w księgarniach 39,90) można kupić w szkole oraz u sołtysa Bukówca.

Szukaj