Aktualności

Ogólnopolski sukces Szkolnego Zespołu Regionalnego

Ogólnopolski sukces Szkolnego Zespołu Regionalnego

21 października 2017 r. we Włocławku odbył się VII Ogólnopolski Festiwal Zespołów Folklorystycznych „O kujawski  wianek”. Był na nim Szkolny Zespół Regionalny z Bukówca Górnego. Festiwal organizuje Dom Kultury we Włocławku BROWAR B oraz Zespół Pieśni i Tańca Kujawy. Odbywa się w pięknych wnętrzach Domu Kultury, zaadoptowanych z ogromnych obiektów przedwojennego browaru. Nas jako Zespół szczególnie satysfakcjonowała profesjonalna sala, scena, nagłośnienie i oświetlenie - wszystko w najwyższym standardzie.

Na festiwal przyjechało 12 zespołów z całej Polski. Starowały w trzech kategoriach: dziecięce zespoły folklorystyczne, folklorystyczne zespoły pieśni i tańca oraz studenckie zespoły pieśni i tańca. Studenckich zespołów było zawsze na tym Festiwalu najwięcej, tym razem był ... jeden. Organizatorzy przesunęli o ponad miesiąc do przodu termin Festiwalu i zespoły studenckie, które rozpoczynają zajęcia w połowie października, nie zgłosiły się (rok akademicki zaczynał się 2 października, a zgłosić trzeba było się do 29 września).

W naszej kategorii startowało osiem zespołów, co tu dużo mówić - bardzo dobrych. Byliśmy jedynym zespołem z małej miejscowości. Tak więc łatwo - nie było... Gdy więc  jurorzy odczytali werdykt: „I miejsce, tytuł Laureata i Kujawski Wianek otrzymuje Szkolny Zespół Regionalny z Bukówca Górnego”, nasza radość była przeogromna!

Festiwal i jego atmosfera była bardzo sympatyczna, organizatorzy starali sie, by było nam dobrze i miło. Wszyscy mieliśmy garderoby wyposażone w wodę i ciastka, a po występie dostaliśmy 10 ogromnych, bardzo smacznych pizz. W przerwie na obrady jury spacerowaliśmy nad Wisłą, a potem śpiewaliśmy i tańczyliśmy z Zespołem Pieśni i Tańca „Promni” z Warszawy. Ten Zespół nie tylko przepięknie tańczył, ale był też niesamowicie wyposażony i zorganizowany: z tancerzami przyjechali garderobiani z deskami do prasowania i żelazkami, stroje  pakowane było do dużych, kolorowych kufrów  na kółkach, obsługa szybko i sprawnie rozpakowywała i pakowała stroje.

Bardzo profesjonalne było także Jury. W jego skład wchodzili: Marek Czarnowski,  Jadwiga Kurant i Maciej Pasternak – wszystko wybitni znawcy folkloru, choreografowie lub etnochoreografowie, instruktorzy tańca ludowego oraz etnograf.

Bardzo dziękujemy pani Dominice Foterek za podtrzymywanie nas na duchu i robienie zdjęć wszystkim zespołom, pani Basi Dragan za „ósemki” , poczucie humoru i fachowe rady. Dziękujemy też panu Kazimierzowi Samelczakowi, za cierpliwość podczas  bardzo wesołego powrotu, a także za rabat i deklarację poczekania na zapłatę. Niestety, pomimo starań, nie udało nam się pozyskać pieniędzy na autokar. Zwracamy sie w tym momencie z prośbą do wszystkich życzliwych nam firm, instytucji i osób o pomoc  w sfinansowaniu przejazdu na Festiwal. Po rabacie i po zbiórce od nas samych, brakuje nam ciągle 1 600 zł. Mamy nadzieję, że uda nam się zebrać tę kwotę.

Szukaj