Aktualności

Nasi, jednymi z najlepszych podczas 36. Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie.

Nasi, jednymi z najlepszych podczas 36. Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie.

W dniach 24 – 27 października Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz oraz Kapela Manugi z Bukówca Górnego odwiedziły Lublin, Kozłówkę i Tarnogród, gdzie zaprezentowały się podczas 36. Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wiejskich. To prestiżowe wydarzenie kulturalne, w którym żeby wziąć udział trzeba zwyciężyć w sejmikach regionalnych, czyli przebrnąć przez swego rodzaju eliminacje.

Tarnogród – niewielkie miasto w województwie lubelskim – będące gospodarzem Sejmiku, jest określane Stolicą Teatrów Wsi Polskiej. Położone jest przy granicy z Ukrainą, skąd w promieniu nieco ponad 100km można dojechać do Lublina, Rzeszowa czy Lwowa.

Bukówiecki Zespół Regionalny od ponad pół wieku występuje w różnych regionach Polski, ale na przestrzeni lat zdarzało się niejednokrotnie, że prezentował swój program również za granicą. Co roku uświetnia także wiele uroczystości odbywających się na terenie ziemi leszczyńskiej. Obecnie w Zespole występuje prawie 30 osób, które podczas występów prezentują gównie regionalne tańce oraz przyśpiewki, które przez pokolenia tworzyły się, kształtowały i ewoluowały na bukówieckiej ziemi.

Do Sejmiku w Tarnogrodzie Zespół dostał się zwyciężając czerwcowe eliminacje w wielkopolskich Kaczorach, gdzie, zaprezentował „Wesele Bukówieckie” – widowisko obrzędowe autorstwa założycielki Zespołu, Anny Markiewicz. Na biłgorajskiej ziemi od piątku do niedzieli zaprezentowało się 11 grup z 7 regionów Polski. Mimo, że konwencja Sejmiku nie zakłada wyboru jednego zwycięzcy, to według oceny profesorskiego jury widowisko Zespołu Regionalnego im. Anny Markiewicz z Bukówca Górnego przy akompaniamencie Kapeli Manugi znalazło się wśród czterech najlepszych przedstawień!

Ciekawostką może być fakt, że członkowie Kapeli Manugi – Tomasz Kiciński i Michał Mocek wrócili ponownie na lubelską ziemię, gdzie ponad 2 lata temu brali udział w nagraniu zdjęć do polskiego kandydata do Oskara, filmu „Zimna wojna” z Joanną Kulig oraz Tomaszem Kotem w rolach głównych. Przypomnijmy, że obu członków Kapeli możemy oglądać w scenie otwierającej dzieło Pawła Pawlikowskiego.

Przy okazji, podczas czterodniowego wyjazdu członkowie Zespołu mieli okazję zwiedzić Lublin wraz z podziemiami starego miasta, a także przepiękny kompleks pałacowo – parkowy Zamoyskich w Kozłówce.

Wracając zaś do Zespołu i jego działalności, niech podsumowaniem będzie cytat z broszury przygotowanej przez Tarnogrodzki Ośrodek Kultury specjalnie z okazji tegorocznego Sejmiku:

„Zespół Rgionalny powstał z 1964 roku z inicjatywy Anny Markiewicz, wielkiej bukówieckiej regionalistki. Do dziś zespół nie posiada choreografa. Tańczą w nim i śpiewają bukówczanie znający tańce i przyśpiewki od swoich rodziców i dziadków. Do tańca przygrywa kapela: dudy wielkopolskie i skrzypce podwiązane. Warto podkreślić, że zespół po dzień dzisiejszy bierze czynny udział w życiu kulturalnym… (…) W ponad 50-letniej działalności prezentował się na największych festiwalach w Polsce, zdobywając główne nagordy.”

Szukaj