Aktualności

XXIV Konkurs Mówimy Gwarą

XXIV Konkurs Mówimy Gwarą

Tegoroczny Konkurs kilkukrotnie „wisiał na włosku”, kolejne zmiany przepisów związanych z pandemią koronowirusa napawały organizatorów licznymi obawami, ale... chcieć  to móc. Konkurs odbył się  22 listopada 2020 r. w systemie identycznym jak Konkurs Dudziarski sprzed dwóch tygodni. Dzieci i młodzież z opiekunami przyjeżdżali na określone godziny do bukówieckiego Domu Kultury, gdzie w profesjonalnych warunkach uczestnicy byli nagrywani w zorganizowanym tam studiu. Z nagrań stworzony zostanie materiał dla jurorów, koncert galowy (urozmaicony piosenkami gwarowymi kabaretu Dziura)  oraz jedenaście krótkich filmików.  Wszystkie będą dostępne na stronie internetowej www.gwarawsieci.pl oraz na kanałach Facebok  i Youtube.

Jurorzy w środę otrzymają zgrane materiały, a w sobotę spotkają się wirtualnie na specjalnie uruchomionej platformie internetowej, gdzie omówią występy i uzgodnią werdykt. Będzie on ogłoszony za tydzień –  29 listopada.

W tegorocznym Konkursie wzięło udział 19 dzieci  i młodzieży z Krobi, Święciechowy i Bukówca Górnego. Rywalizowali w czterech kategoriach: Stare Stare Wróble (uczniowie szkół ponadpodstawowych), Stare Młode Wróble (uczniowie szkół podstawowych, laureaci pierwszych trzech miejsc z poprzednich Konkursów), Szaranki (laureaci dalszych miejsc w poprzednich Konkursach) i Szczawiki (debiutanci w Konkursie). Występowali solo lub w parach. Występów konkursowych było 13, z czego 2 występy były nagrane w domach przez rodziców. Taka możliwość została stworzona w ostatnim tygodniu, ze względu na nadzwyczajne sytuacje kowidowe.

Konkurs zorganizowała Fundacja Pro-IDEA i Stowarzyszenie Bukówczan MANU. Został on dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że impreza mogła się odbyć: Gminnemu Ośrodkowi Kultury we Włoszakowicach, instruktorom, opiekunom i rodzicom młodych artystów, Firmie WERNER KENKEL z Krzycka Wielkiego, restauracji STODOŁA z Bukówca Górnego, obsłudze.

Dziękujemy też wszystkim za wielką samodyscyplinę i stworzenie niepowtarzalnej atmosfery pełnej optymizmu i solidarności.

A teraz uwaga - konkurs dla publiczności! Konkurs dla publiczności był na naszych Konkursach Gwarowych niemal od samego początku. Tym razem będzie nieco inny: należy wymyślić, jak nazywałby się w gwarze maseczka (oczywiście ta, którą wszyscy obecnie nosimy)? Szczegóły już wkrótce!

Szukaj