Aktualności

Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Bukówcu (2021)

Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Bukówcu (2021)

6 stycznia minęła 102 rocznica  wybuchu tego zwycięskiego Powstania w naszej wsi. Właśnie w Święto Trzech Króli 1919 roku Bukówczanie zadecydowali o przyłączeniu się do walk powstańczych, które trwały w Wielkopolsce od 27 grudnia 1918 roku.

Tradycyjnie w Bukówcu w tym dniu odbyła się uroczysta msza z udziałem pocztów sztandarowych. Po mszy, pod pamiątkowymi tablicami na naszym kościele, delegacje bukówieckich organizacji złożyły wiązanki kwiatów. Kwiaty i znicze złożono też na grobie poległych Powstańców z Bukówca: Andrzeja Nowaka i Franciszek Świętka, oraz pod tablicą pamiątkową na historycznym budynku Hotelu Śliwy, gdzie w czasie Powstania funkcjonował sztab powstańczy.

Uroczystości złożenia kwiatów rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego. Zofia Dragan przypomniała najważniejsze fakty z Powstania w Bukówcu, podzieliła się też refleksjami o tamtym, niełatwym czasie. W uroczystości wzięły też udział poczty sztandarowe bukówieckich organizacji.

O godz. 10.00 wiązankę kwiatów pod tablicami złożyła też delegacja Gminy Włoszakowice: wójt Robert Kasperczak i przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Kurpisz.

Szukaj