Aktualności

Nasze bukówieckie tradycje wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego!

Nasze bukówieckie tradycje wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego!

Prawie półroczna praca nad wnioskiem,  700 podpisów poparcia Bukówczan pod wnioskiem, pięć miesięcy oczekiwań i… jest! Pierwszego grudnia 2021 r., po starannym rozpatrzeniu i sprawdzeniu wniosku przez nie lada ekspertów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński podpisał dokument stwierdzający wpis. Jak pisaliśmy kilka miesięcy temu, nie jest łatwo znaleźć się na tej liście. Jednym z bezwzględnych warunków jest, by tradycje były żywe, cały czas kultywowane i nie odtworzone, lecz zachowane w przekazie pokoleniowym. To dzięki umiłowaniu tych tradycji i zaangażowaniu wielu pokoleń Bukówczan – spełniamy ten warunek.

Jak pisaliśmy, lista prowadzona jest od 2014 roku i aktualnie na liście jest tylko 49 wpisów , w tym 4 z Wielkopolski. Wpis nie jest „dany na zawsze”. Co pięć lat przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadzają weryfikacje, zarówno na podstawie dokumentacji, jak wizji lokalnych na miejscu.

Niejako symbolicznie oficjalne pismo otrzymaliśmy w przededniu wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Bukówcu. Te tradycje przenieśliśmy przez 123 lata zaborów, o nie też walczyli Powstańcy. Przenieśliśmy je przez lata  II wojny światowej i cały niełatwy czas powojenny… Trwają i teraz, w okresie uniwersalizacji i globalizacji kultury. Kolejne pokolenia mieszkańców naszej wsi widziały wielkość i ważność ich podtrzymywania. Miejmy nadzieję, że będą trwały jeszcze długie lata! Zależy to od nas, Bukówczan.

Inicjatorem starań o wpis jest Stowarzyszenie Bukówczan MANU.

Szukaj