Prawie półroczna praca nad wnioskiem, 700 podpisów poparcia Bukówczan pod wnioskiem, pięć miesięcy oczekiwań i… jest! Pierwszego grudnia 2021 r., po starannym rozpatrzeniu i sprawdzeniu wniosku przez nie lada ekspertów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński podpisał dokument stwierdzający wpis. Jak pisaliśmy kilka miesięcy temu, nie jest łatwo znaleźć się na tej liście. Jednym z bezwzględnych warunków jest, by tradycje były żywe, cały czas kultywowane i nie odtworzone, lecz zachowane w przekazie pokoleniowym. To dzięki umiłowaniu tych tradycji i zaangażowaniu wielu pokoleń Bukówczan – spełniamy ten warunek.
Jak pisaliśmy, lista prowadzona jest od 2014 roku i aktualnie na liście jest tylko 49 wpisów , w tym 4 z Wielkopolski. Wpis nie jest „dany na zawsze”. Co pięć lat przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadzają weryfikacje, zarówno na podstawie dokumentacji, jak wizji lokalnych na miejscu.
Niejako symbolicznie oficjalne pismo otrzymaliśmy w przededniu wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Bukówcu. Te tradycje przenieśliśmy przez 123 lata zaborów, o nie też walczyli Powstańcy. Przenieśliśmy je przez lata II wojny światowej i cały niełatwy czas powojenny… Trwają i teraz, w okresie uniwersalizacji i globalizacji kultury. Kolejne pokolenia mieszkańców naszej wsi widziały wielkość i ważność ich podtrzymywania. Miejmy nadzieję, że będą trwały jeszcze długie lata! Zależy to od nas, Bukówczan.
Inicjatorem starań o wpis jest Stowarzyszenie Bukówczan MANU.