Aktualności

Osięciny 2022

Osięciny 2022

W dniach 17 – 19 czerwca 2022r. członkowie Zespołu Regionalnego im. Anny Markiewicz z Bukówca Górnego przebywali na wycieczce na terenie Kujaw.

Pretekstem do wyjazdu był 37 Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych, który odbywał się w niedzielę na sali Gminnego Ośrodka Kultury w Osięcinach. To wieś znajdująca się 30km na wschód od Kruszwicy. Wielkością zbliżona do Włoszakowic (prawie 3000 mieszkańców) jest również siedzibą Gminy Osięciny (prawie 8000 mieszkańców). Jednak o uczestnictwie Zespołu w Sejmiku nieco później, ponieważ sam występ bukówieckiego Zespołu poprzedziła dwudniowa krajoznawcza podróż.

W piątek na trasie wycieczki znalazła się Bydgoszcz. Jest to zdecydowanie niedoceniane miasto na trasie wojaży turystycznych – największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego, które, jak spojrzy się na mapę wygląda jakby wypchnięte na zachód przez Wisłę. Przez środek miasta przepływa Rzeka Brda, po której uczestnicy wycieczki mieli okazję odbyć rejs i zobaczyć miasto od strony rzeki.

Następnym punktem tego dnia było zwiedzanie z przewodnikiem. Stara część miasta z odrestaurowanymi budynkami spichlerzy prezentuje się bardzo przyjemnie dla oka, ale szczególnie zachwyca Wyspa Młyńska z jej malowniczym położeniem oraz zabytkowymi budynkami.

Z Bydgoszczy autokar zawiózł członków Zespołu na nocleg do Radziejowa, gdzie wieczorem odbył się wykład z astrologii w jednaj z 14 astro-baz rozsianych na terenie Kujaw. Ta akurat znajduje się właśnie w Radziejowie przy Liceum im. Władysława Łokietka. W przyszkolnym internacie zorganizowany został nocleg dla uczestników wycieczki.

Sobota upłynęła pod znakiem kolebki państwowości polskiej czyli Kruszwicy. Widok na Jezioro Gopło przy wspaniałej pogodzie był naprawdę niesamowity, natomiast sama Kruszwica to… nie tylko „Mysia Wieża”. Nadgoplański Park Tysiąclecia z naturalnymi właściwościami Gopła, ośrodkiem sportów wodnych, Muzeum Archeologicznym i wszechobecną gęsią gęgawą prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Dla amatorów aktywnego wypoczynku może być świetną alternatywą w porównaniu do regionów górskich czy nadmorskich.

Na koniec dnia wycieczka zawitała jeszcze do Inowrocławia. Tamtejsze Tężnie i Park Solankowy to faktycznie ogromny obiekt i klimatyczne miejsce do spacerów i kontemplacji.

W niedzielne przedpołudnie jeszcze w Radziejowie odbyły się ostatnie szlify i próba generalna przed występem. O godzinie 15:00 na sali GOK w Osięcinach Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz z Bukówca Górnego przedstawił spektakl pt. „Oczepiny” prezentujące nasze regionalne tradycje, szczególnie w tej części obrzędu weselnego, którą stanowią właśnie oczepiny. Po występie członkowie Zespołu wysłuchali opinii ekspertów - oceniającego występy uczestników Sejmiku Jury i… Cóż, pozostaje teraz czekać na końcową ocenę, która zostanie przysłana do Bukówca Górnego, a wraz z nią może i kwalifikacja na finał Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie? Trzymajmy kciuki!

Podczas prób oraz obu występów, jak zawsze zresztą, towarzyszyła Kapela Dudziarska „Manugi” z Bukówca Górnego.

Na koniec niedzielnego wydarzenia, Zespół dał jeszcze jeden występ, tym razem składający się głównie z naszych regionalnych tańców i przyśpiewek.

Całą imprezę podsumowało szanowne Jury, Dyrektor osięcińskiego GOK oraz… Wójt Gminy Włoszakowice, pan Robert Kasperczak, który wybrał się z Zespołem na całą czerwcową wycieczkę na Kujawy. Pan Robert w młodości sam był członkiem Zespołu Regionalnego oraz dudziarzem w bukówieckiej Kapeli i widać, że talent do tańca, śpiewu i gry w Nim pozostał.

Szukaj