3.rocznica wpisu Tradycji kulturowych Bukówca Górnego na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego
Pytano się: dlaczego koncert w trzecią rocznicę wpisu… Ano dlatego, że do tej pory nie było go w ogóle. Stało się tak z różnych przyczyn, co nie zmienia faktu, że należało go zrobić.
Przygotowały go wspólnymi siłami bukówieckie Zespoły, których repertuar to właśnie pieśni, muzyka i tańce wpisane na Listę: Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz, Zespół Regionalny NOWE LOTKO, Kapela Dudziarska MANUGI, Kapela Zespołu NOWE LOTKO, Kabaret DZIURA oraz Chór św. Cecylii.
Równocześnie z koncertem przygotowywana była wystawa okolicznościowa prezentująca kolejne elementy naszego wpisu na Krajową Listę: sztukę ludową, stroje regionalne, tradycje hodowli i użytkowania koni.
Uroczystość na bukówieckiej sali rozpoczęło odsłonięcie tablicy z dokumentem o wpisie na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, wykonanej przez Jerzego Sowijaka. Ramę stanowią piękne płaskorzeźby przedstawiające elementy wpisu. Odsłonięcia dokonali wójt naszej gminy Marek Wąsowicz oraz senator RP Wojciech Ziemniak.
Licznie przybywający widzowie już od 16.00 zwiedzali wystawę, na której mogli porozmawiać z rzeźbiarzem Jurkiem Sowijakiem i twórczynią bukówieckich kopek i haftów Izabelą Gbór. Można też było zobaczyć jak tworzy się kopkę i tzw. reszki kopki. Nie lada atrakcją na wystawie był Tatar z autentycznym tatarskim rzędem końskim. Ten element wystawy przygotował Paweł Apolinarski.
Niemal półtoragodzinny koncert wypełniony był muzyką dudziarską, bukówieckimi śpiewkami i tańcami, zwyczajami i gwarą. Momentami na scenie występowało niemal 90 artystów! Koncert uzupełniała prezentacja multimedialna z archiwalnymi filmami i zdjęciami.
Koncert zakończył się długą owacją na stojąco 400-osobowej widowni. Był to wspaniały ukłon nie tylko dla występujących artystów i wszystkich, którzy tę imprezę przygotowali, ale też dla bukówiekiej kultury tradycyjnej.
Po koncercie gratulacje jego twórcom złożyli wójt gminy Marek Wąsowicz i reporterka na Telewizji Polskiej Justyna Andersz. Należy dodać, że wśród gości na widowni zasiedli również (prócz wcześniej wymienionych dostojnych gości): Starosta Powiatu Leszczyńskiego Maciej Wiśniewski, Przewodniczący Rady Powiatu Leszczyńskiego Remigiusz Leciejewski, Przewodnicząca Rady Gminy Włoszakowice Danuta Poloszyk, przedstawiciel Narodowego Instytutu Dziedzictwa Tomasz Łuczak, sołtysi, radni, przedstawiciele muzeów w regionie, sponsorzy, kierownicy zaprzyjaźnionych Zespołów, przyjaciele Bukówca.
Wszystkim gościom, wszystkim widzom, wszystkim naszym przyjaciołom SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
Najlepszą recenzją wydarzenia są dla nas liczne uwagi, że koncert był za krótki i prośby, by koncert był powtórzony.
Po Koncercie spotkaliśmy się jeszcze w dawnej kawiarni nad remizą na kawie, placku, bukówieckim chlebie (upieczonym przez Danutę i Bonifacego Głuszaków) ze swojskim masłem i serem smażonym (przygotowanym przez Barbarę Samol) i innymi bukówieckimi smakołykami.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam przygotować i rozpropagować naszą uroczystość:
Wójtowi Gminy Włoszakowice Markowi Wąsowiczowi
Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury we Włoszakowicach Zbigniewowi Frąckowiakowi oraz pracownikom GOK
Antoniemu Samolowi za wspaniałą promocję wydarzenia
Alicji Żukowskiej za przygotowanie projektów graficznych i stworzenie logo wydarzenia
Wszystkim, którzy pracowali przy przygotowaniu wystawy, koncertu i spotkania po koncercie
Firmie SOUNDPRODUCTION
Radiu ELKA
Bankowi Spółdzielczemu we Włoszakowicach.
Koncert zostanie prawdopodobnie powtórzony w dniu 6 stycznia 2025 r.