Kalendarium

6 stycznia - Obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Co roku dnia 6 stycznia (tj. w Święto Trzech Króli) w naszej wsi obchodzona jest rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Właśnie w dniu 6 stycznia 1919 roku bukówczanie na nadzwyczajnym zebraniu zadecydowali o przystąpieniu do walk powstańczych. Z tej okazji, z inicjatywy Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, w kościele parafialnym odprawiana jest uroczysta msza święta za Ojczyznę z udziałem wszystkich pocztów sztandarowych miejscowych organizacji.
Co roku dnia 6 stycznia (tj. w Święto Trzech Króli) w naszej wsi obchodzona jest rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Właśnie w dniu 6 stycznia 1919 roku bukówczanie na nadzwyczajnym zebraniu zadecydowali o przystąpieniu do walk powstańczych. Z tej okazji, z inicjatywy Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, w kościele parafialnym odprawiana jest uroczysta msza święta za Ojczyznę z udziałem wszystkich pocztów sztandarowych miejscowych organizacji. Po mszy świętej następuje złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje władz gminy i wsi oraz miejscowych organizacji pod tablicami poległych za Ojczyznę mieszkańców Bukówca Górnego oraz na grobie poległych powstańców. Trzykrotnie uroczystość uświetniała Kompania Honorowa Wojska Polskiego z leszczyńskiej Jednostki Wojskowej. Końcowym punktem obchodów jest przedstawienie na sali Domu Kultury, składające się z części patriotycznej przygotowywanej przez uczniów i nauczycieli bukówieckiej szkoły i koncertu muzycznego lub widowiska jasełkowego. W czasie uroczystości wręczane są też nagrody dla zwycięzców zawodów organizowanych przy okazji Rocznicy: Biegu Powstańczego dla uczniów Zespołu Szkół im ks. T. Kurpisza i Zawodów w Strzelaniu z Wiatrówki. Co 5 lat obchody mają szczególnie uroczysty charakter.
 
Kontakt: Antoni Marcinek, tel. 65 537 21 43

Szukaj