Kalendarium

czwarta niedziela Wielkiego Postu - Nowe lotko

Zawsze w czwartą niedzielę Wielkiego Postu Szkolny Zespół Regionalny odwiedza bukówieckie domy z „nowym lotkiem”. Odwiedziny rozpoczynają się ok. 10.00, kończą ok. 14.00. Dzieci obchodzą wszystkie domy, jednego roku zaczynają od Małego Końca, następnego od Wielkiego.
Zawsze w czwartą niedzielę Wielkiego Postu Szkolny Zespół Regionalny odwiedza bukówieckie domy z „nowym lotkiem”. Odwiedziny rozpoczynają się ok. 10.00, kończą ok. 14.00. Dzieci obchodzą wszystkie domy, jednego roku zaczynają od Małego Końca, następnego od Wielkiego. Gospodynie i gospodarze obdarowują małych gości słodyczami, pieniążkami i koniecznie! jajami (surowymi). Nowe lotko jest zwiastunem, wiosny, ciepła i wszelkiej pomyślności.
Niegdyś z nowym lotkiem chodziły  wszystkie dzieci, ale tylko do sąsiadów, cioć i babć – dziś chodzą również, lecz niestety rzadziej… By jednak na nowo spopularyzować  ten stary zwyczaj p. Antoni Karczmarek rozpoczął w latach osiemdziesiątych chodzenie z nowym lotkiem również z dziećmi ze Szkolnego Zespołu Regionalnego i tak pozostało do dziś, choć od 20 lat chodzi z Zespołem Zofia Dragan.

Kontakt: Zofia Dragan, tel. 605 64 62 62


Szukaj