Konkurs z tradycjami – w 2024 roku odbyła się jego 27 edycja.
Cieszy się wielkim zainteresowaniem uczestników, widzów, mediów i środowisk naukowych. Przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży, w tym absolwentów szkół ponadpodstawowych i studentów. Uczestnicy, pod okiem doświadczonych instruktorów i pasjonatów gwary z różnych stron Wielkopolski, przygotowują autorskie teksty w gwarze wielkopolskiej swojego subregionu. Po weryfikacji uczestnicy są kwalifikowani do głównej części konkursowej, która ma charakter otwartego dla widowni Koncertu.
W głównym konkursie zwykle bierze udział 20-30 uczestników, przedstawiających przygotowane teksty solo lub w duetach. Teksty mają aktualną tematykę, często są współtworzone przez dzieci i młodzież.
Jednym z istotnych celów Konkursu jest faktyczne poznawanie gwary i nabywanie umiejętności komunikowania się w niej, a nie tylko traktowanie jej odtwórczo. Konkursowi towarzyszy prezentacja multimedialna z objaśnieniami do prezentowanych tekstów, dla zawsze licznej widowni (zwykle 350 - 400 osób).
Imprezie towarzyszą konkursy dla publiczności oraz występy kapel i kabaretów posługujących się gwarami (w przerwie na obrady Jury).
Dodajmy, że Jury jest bardzo fachowe. Jego przewodniczącą jest od lat dr Justyna Kobus z Pracowni Dialektologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, ekspert gwary wielkopolskiej. Od 2019 roku Konkurs jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.