Aktualności

XVIII Konkurs Mówimy Gwarą 2014

XVIII Konkurs Mówimy Gwarą

13 kwietnia 2014 r.

 

„Ni ma to jak naszo mowa:

dur poezjo wszyjskie słowa!

Można godać i żegotać,

prawić, brynczeć i klekotać…”

 

- to słowa starej piosenki kabaretu Dziura. Na tegorocznym Konkursie „Mówimy gwarą” po raz kolejny znalazły one potwierdzenie. 23 młodych ludzi – w wieku 8 do 16 lat – godało na całygu!

Uczestnicy zjechali do Bukówca z Krobi, Leszna, Święciechowy, Gronówka, Stęszewa. Połowa uczestników była z Bukówca.

Atmosfera Konkursu jak co roku – gorąca i radosna. Przeglądowi konkursowemu towarzyszyła świetna Kapela z Poznania, PO ZAGONACH.

Zanim ruszył przegląd konkursowy, laureatki głównej nagrody ubiegłorocznego Konkursu, Ania Zając i Wiktoria Sowijak, opowiedziały o swojej ubiegłorocznej wygranej – wycieczce do Brukseli ufundowanej przez posła  do Parlamentu Europejskiego, p. Andrzeja Grzyba. Opowiadaniu towarzyszyła projekcja zdjęć z wycieczki. Dziewczyny opowiedziały nie tylko o ciekawym programie, ale też wspaniałej atmosferze wycieczki, trosce pana Posła o uczestników i przyjaźniach, które trwają do dziś.

Tegoroczny Konkurs również był objęty patronatem pana Andrzeja Grzyba, jednak ze względu na kończącą się kadencję i wybory do Eroparlamentu, nagrodę stanowiła nie wycieczka lecz tablet.

No a potem ruszył przegląd i opowieści o majstrach, zakupach, dietach –cud, niezdrowej żywności,  szkole… Było nawet o Ukrainie , było o stworzeniu świata…  Czyli jak co roku – pełna różnorodność tematów. Jak co roku też można było korzystać ze „ściągi”  czyli prezentacji  do każdego tekstu co trudniejszych słówek wraz z tłumaczeniem  na ekranie rzutnika. Wśród gości znaleźli się: starosta leszczyński i prezes WLGD Kraina Lasów i Jezior Krzysztof Benedykt Piwoński, przewodnicząca Rady Gminy Włoszakowice Irena Przezbór, sekretarz Gminy p. Monika Klemenska, dyrektor Biura WLGD Maciej Tomaszewski, sołtys naszej wsi Tadeusz Malepszy. Był też świat nauki: z Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu przyjechał szef Pracowni Dialektologii Polskiej prof. Jerzy Sierociuk i doktor Justyna Kobus. Licznie wstawili się także  przedstawiciele mediów – radia ELKA p. Jarek Adamek, gazety ABC Michał Dudka i Edward Baldys, Naszego Jutra Wiesława Strzymińska oraz telewizja leszczyńska.

Gdy jurorzy udali się na naradę (Dominika Kubicka, Maria Rozwalka, Agnieszka Sobecka, Karolina Kowalczyk-Praiss) liczna widownia bynajmniej się nie nudziła. Po kawie i pysznych ciastach z kawiarenki Samorządu Szkolnego, czekała ich  uczta duchowa, piękna muzyka Kapeli PO ZAGONACH. Następnie niezłą porcję śmiechu zapewnił kabaret DZIURA, oczywiście godając po naszymu.  Były też kuponiki i tradycyjny już konkurs publiczności, oczywiście z nagrodami. Tym razem publiczność musiała przetłumaczyć słowa: bździuny, sportka, husia, plumpać się i flufry. Tymczasem uczestnicy konkursu zajadali się pizzą i zapoznawali się.

Wreszcie nastąpił moment na który szczególnie czekali uczestnicy Konkursu, czyli ogłoszenie wyników. Protokół przedstawiamy poniżej. Nagrodami i upominkami zostali obdarowani wszyscy uczestnicy Konkursu, a ufundowali je sponsorzy. Organizatorzy wielkanocnymi koszyczkami z kwiatami nagrodzili także instruktorów i autorów tekstów, podkreślając, że bez nich, ich umiejętności i  zaangażowania, Konkursy nie mogłyby się odbywać.

W tym roku Konkurs został w większości sfinansowany przez Wielkopolską Lokalną Grupę Działania Kraina Lasów Jezior.  Koszty nagród i upominków ponieśli pozostali sponsorzy, a mianowicie:

Poseł do Parlamentu Europejskiego ANDRZEJ GRZYB

Nadleśnictwo Włoszakowice

Bank Spółdzielczy we Włoszakowicach

Kabaret DZIURA z Bukówca Górnego

Sołtys Bukówca Górnego

Firma Werner Kenkel S.A.

Radio ELKA Leszno

PPHU Pawel John

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie

Panorama Leszczyńska

Gazeta ABC

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, instruktorom grup i autorom tekstów, jurorom oraz widzom za niepowtarzalną atmosferę. Dziękujemy też nauczycielom i uczniom którzy zaangażowali w organizację i przebieg Konkursu, paniom z Biura i Rady Rodziców za przygotowanie poczęstunku, p. Annie Grochowczak za piękną dekorację, Ali Dragan za projekt plakatów, zaproszeń i dyplomów, firmie Sondproduction za profesjonalne nagłośnienie. Szczególne podziękowania kierujemy do Zarządu i pracowników WLGD Kraina Lasów Jezior.

A wszystkich zapraszamy do Bukówca za rok!Laughing

 

A oto protokół jury:

Protokół z posiedzenia jury

Konkursu „Mówimy gwarą”

z  13.04. 2014 r.

 

Jury Konkursu „Mówimy gwarą” w składzie: Maria Rozwalka, Agnieszka Sobecka, Dominika Kubicka i Karolina Kowalczyk-Praiss oceniło biorących udział w konkursie w dwóch kategoriach: debiuty i laureaci.

W kategorii laureaci:

I miejsce i Nagroda Posła do Europarlamentu Andrzeja Grzyba – tablet:

Wiktoria Sowijak z Bukówca Górnego

II miejsce

Matylda Obiegała z Bukówca Górnego

Alicja Drobnik z Bukówca Górnego

Wiktoria Waligórska z Bukówca Górnego

III miejsce

Anna Zając z Bukówca Górnego

Jagna Knapp z Krobi

Mikołaj Szkudlarek z Bukówca Górnego

Jakub Poniży z Bukówca Górnego,

IV miejsce

Maria Konczewicz z Krobi

Sandra Marcinek z Bukówca Górnego

Katarzyna Józefiak z Stęszewa

V miejsce

Dominik Poniży z Bukówca Górnego

Gabi Bartkowiak z Leszna

Szymon Sobecki z Wyciążkowa

VI miejsce

Kasjana Kozikowska z Leszna

Michał Sobczyński ze Święciechowy

Sobecki Adam z Wyciążkowa


W kategorii debiuty:

I miejsce

Nikodem Puślednik z Krobi

II miejsce

Przemysław Samol z Bukówca Górnego

III miejsce

Patrycja Śliwa z Bukówca Górnego

IV miejsce

Ignacy Pietrucha ze Święciechowy,

Gabriela Wojciechowska z Bukówca Górnego

Puchar Przechodni przyznano duetowi Ignacy Pietrucha i Michał Sobczyński ze Święciechowy za wyróżniającą grę aktorską i przygotowanie sceniczne.

Uczestnicy otrzymali nagrody pieniężne oraz rzeczowe i dyplomy, ufundowane przez sponsorów. Jury podkreśliło bardzo wyrównany poziom występów uczestników. Na podkreślenie zasługuje też fakt doskonałej organizacji imprezy, ciekawa oprawa oraz liczna publiczność, szerokie zainteresowanie mediów i środowisk naukowych.

Podpisy Jury

Szukaj