Aktualności

Dożynki 2014

W piękną sierpniową niedzielę odbyły się kultywowane corocznie w Bukówcu Górnym Dożynki. Jest to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt obchodzonych na wsi polskiej.

Rano o godz. 8:00 w kościele dziękowaliśmy Panu Bogu za tegoroczne plony,  za żywność, za chleb. O godz. 14:00 przez wieś przejechał barwny korowód dożynkowy, który stanowił wesołą oprawę uroczystości.

Na trasie przejazdu pojawiło się kilka ciekawych i pomysłowych „słomianych rzeźb”, które również urozmaiciły naszą uroczystość.  Korowód przy dźwiękach orkiestry dętej wjechał na boisko przy sali wiejskiej. Nastąpiło uroczyste otwarcie dożynek przez sołtysa. Po krótkim przemówieniu Wójta gminy,  Zespół Regionalny im. A Markiewicz przedstawiał widowisko „Winiec gospodarski”.  Warto nadmienić, że dokładnie 50 lat temu tenże zespół, właśnie na bukówieckich dożynkach, miał swój pierwszy występ.  Po widowisku bukówiecki chór „Złota jesień” zaśpiewał kilka pieśni.  Zespół Pieśni i Tańca ze Święciechowy „Marynia” dał godzinny pokaz tańców polskich. Na koniec wystąpił kabaret „Dziura” z wesołym programem. Po tym występie rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin.

Przybyli na dożynki  mieszkańcy Bukówca i okolicy mile spędzali czas: można było postrzelać z wiatrówki, rzucać na celność lotkami, były też stoiska z dobrym jedzeniem. Dzieci jeździły małymi kładami i bawiły się na dmuchanych zamkach.

Należy też wspomnieć o tradycyjnym  spotkaniu z rolnikami seniorami . Na ich  ręce składaliśmy słowa podziękowania, podziwu i szacunku za wieloletnią pracę dla naszej polskiej, bukówieckiej ziemi i jej uprawę z pożytkiem dla naszej wiejskiej wspólnoty. Były też życzenia by rolnicy cieszyli się przynależnym  im szacunkiem.

Wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i przeprowadzeniu bukówieckich Dożynek – serdeczne słowa podziękowania.

Sołtys i Rada Sołecka

Bukówca Górnego

Szukaj