Aktualności

Wielki sukces Kapeli Manugi na ogólnopolskim konkursie

Wielki sukces Kapeli Manugi na ogólnopolskim konkursie

W dniach 4 -6 września w Szczecinie spotkali się muzycy z różnych regionów Polski, wykonujący tradycyjną muzykę ludową oraz zainspirowani nią. Turniej Muzyków Prawdziwych. - tak nazywała się ta impreza - miał charakter dwuetapowego konkursu, a organizatorem była Filharmonia im. Mieczysława  Karłowicza w Szczecinie.

Turniej odbywał się po raz pierwszy, a inspiracją do jego powstania był odbywający się w minionym roku w Szczecinie projekt „Będzie cymbalistów wielu”, prezentujący zmagania wykonawców związanych z kulturą ludową. Celem Turnieju była promocja polskiej i środkowo-europejskiej muzyki opartej na tradycyjnych źródłach.

Była to konfrontacja różnych wykonawców. W Turnieju brali udział amatorzy i profesjonaliści, muzycy ludowi oraz wykonawcy interpretujący muzykę tradycyjną, od rekonstrukcji, przez folk, jazz aż po muzykę eksperymentalną.

Turniej rozegrany był w czterech kategoriach: soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły instrumentalne, zespoły śpiewacze.

Tytułowi Muzycy Prawdziwi musieli zaprezentować swoje mistrzostwo wykonania „in crudo" oraz indywidualne interpretacje w sposób spontaniczny, przedstawiając prawdziwą, indywidualną wersję wykonawczą. Przesłuchania konkursowe, odbywały się w dniach 4 - 5 września 2015 r. w sali kameralnej szczecińskiej Filharmonii. Wykonawcy  zaprezentowali dwa utwory – jeden przygotowany wcześniej (z podaniem źródła), oraz drugi utwór, będący interpretacją wylosowanego przed występem wątku tematycznego, ściśle związanego z kulturą ludową, odwołującego się do roku kalendarzowego  i obrzędowego. Laureatów wybierało jury w składzie: profesor Uniwersytetu Szczecińskiego dr hab. Bogdan Matławski oraz znani muzycy folkowi Marcin Pospieszalski i Maciej Rychły.

Wobec ogromnego zainteresowania Turniejem, wielkim sukcesem było już samo zakwalifikowanie się do finału w Szczecinie. Kwalifikacja następowała na podstawie nadesłanych regulaminowych nagrań. W finale nasi muzycy z Manugów wylosowali temat „GRANICA”. Do tego tematu ograli piosenkę bukówiecką „Słuchej moje dziywcze co ci powiym”. Zagrali też wiązankę naszych przyśpiewek.

No i sukces: w kategorii kapel Manugi otrzymały II miejsce (równorzędnie z kapelą Tryptyk). Jury nie przyznało w tej kategorii pierwszego miejsca.

Koncert laureatów odbył się 6 września 2015 r. w sali symfonicznej Filharmonii. Poprzedziła go kilkugodzinna próba i był przygotowany niezwykle profesjonalnie. Na sam koncert sala Filharmonii wypełniła się po brzegi. Koncert naszych muzyków nagrodzono gromkimi brawami.

Gratulujemy Manugom: Tomaszowi Kicińskiemu, Michałowi Mockowi, Zbyszkowi Kasperskiemu i Patrykowi Szulcowi.

http://www.turniej.filharmonia.szczecin.pl/pl/muzyk/68#tab_foto-tab

Szukaj