Aktualności

Literacki sukces młodej  Bukówczanki

Literacki sukces młodej Bukówczanki

Dnia 8 czerwca 2016r. w  Sali Teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach odbył się Finał XVI Ogólnopolskiego Konkursu na Pracę z Literatury dla szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs był organizowany przez  Pracownię Lingwistyczną Pałacu Młodzieży we współpracy ze Stowarzyszeniem Czasu Wolnego Dzieci i Młodzieży w Katowicach, a wzięło w nim udział ponad 500 osób z całej Polski. Honorowy patronat nad konkursem objęła Rada Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytet Śląski.  

W tym roku jury z przewodniczącą dr hab. Danutą Krzyżyk z Katedry Dydaktyki i Języka Polskiego Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego przyznało 58 nagród oraz wyróżnień I i II stopnia.  Jury podkreślało wysoki  i wyrównany poziom, a także dużą konkurencję.  

W Konkursie tym wzięła udział Anna Zając z Bukówca. Ania odniosła duży sukces: zajęła II miejsce! Wraz z rodzicami pojechała do Katowic na wręczenie nagród. Każdy laureat otrzymał dyplom i nagrody książkowe. Uroczystość finałową urozmaiciły występy tancerek ze Studia Tańca Nowoczesnego i Baletu „Arabeska”.

Praca Ani miała temat: „Szkoła doświadczenia kosztuje, ale żadna inna nie potrafi lepiej wykształcić człowieka (Benjamin Franklin)”. Jak mówi sama autorka: „Przedstawiłam w niej historie bohaterów literackich i filmowych, których  trudne doświadczenia doprowadziły do pełni człowieczeństwa”.  Należy dodać, że praca Ani została zrecenzowana przez panią przewodniczącą jako „dojrzała, oryginalna wypowiedź, a historie przedstawione w przywołanych utworach stały się pretekstem do głębszych refleksji na temat człowieczeństwa, procesu dojrzewania, odnajdywania swojego miejsca w życiu”.  

Ania dodaje: „Całe wydarzenie było dla mnie wspaniałym doświadczeniem i przeżyciem. Poznałam kilku uczestników konkursu, miałam możliwość zajrzenia do mojej pracy oraz porozmawiania o niej z jury. Wszystko to sprawiło, że nigdy nie zapomnę tego wspaniałego dnia. Na koniec chciałabym serdecznie podziękować mojemu poloniście, panu Leszkowi Barszczowi, za pomoc i motywację w procesie powstawania pracy”.

My zaś gratulujemy Ani i życzymy dalszych sukcesów.

Szukaj