Aktualności

Nowe lotko - nietypowo

Pani, pani gospodyni - te słowa od wieków śpiewane na wiosnę w Bukówcu, w tym roku zabrzmiały wyjątkowo w sobotę 25 marca. Stało się tak, gdyż następnego dnia mieliśmy okazję promować Bukówiec, nowe lotko, klekoty, gwarę oraz nasze tańce i muzykę, na Targach Edukacyjnych w Poznaniu. Szkolny Zespół Regionalny oraz Kabaret Dziura zostali tam zaproszeni przez Fundację PATRIA, by przez trzy godziny prezentować na targowej scenie naszą kulturę i obyczaje. Ta bardzo duża i ważna impreza. Odbywała się na terenach Targów Poznańskich, swoją ofertę prezentowało tam blisko 200 szkół zawodowych, techników, liceów oraz wyższych uczelni. W tym samym czasie odbywały się też Targi Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców...

Sobotnie nowe lotko nie różniło się w zasadzie niczym od niedzielnego. Plakaty i ogłoszenia w internecie spowodowały, że w większości odwiedzanych domów nie było zaskoczenia. Bukówczanie jak zawsze przyjmowali nas miło i z uśmiechem, nie żałując słodyczy, pieniążków i tradycyjnych jajek. Odwiedziliśmy też domy, gdzie mieszkają osoby z Ukrainy - tu też na nas czekano, nasi wschodni sąsiedzi nie znają tego zwyczaju, ale zostali uprzedzeni i „przygotowali się”. Odwiedziliśmy z górą trzysta bukówieckich domów, przynosząc razem z nowym lotkiem wiosnę i ciepło. Oczywiście nie są to wszystkie domy, nie odwiedziliśmy domów położonych peryferyjnie no i tych, w których nikogo nie było. Wiadomo - sobotnie popołudnie i piękna pogoda sprzyja wyjazdom i spacerom. Chociaż obserwujemy od kilku lat zjawisko, że gdy gospodarze nie mogą być obecni, zostawiają nam pod drzwiami wyjściowymi koszyczek z napisem „Dla nowego lotka”!

Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim Bukówczanom za serdeczne przyjęcie nowego lotka i za prezenty. Jak co roku słodyczami podzieliliśmy się, zaś pieniążki, również te za sprzedane jajka, przeznaczamy na biwak szkoleniowy w czasie letnich wakacji.

Mamy nadzieję, że jak mówi przesłanie tego prastarego zwyczaju, przynieśliśmy do bukówieckiech domów szczęście i pomyślność no i oczywiści „nowe lato”: ciepło, pogodę i urodzaj.

© 2015 ZS Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie ProGrupa.com.

Szukaj