Aktualności

XXVI Konkurs im. Floriana i Piotra Ratajczaków w Bukówcu Górnym 26 - 27.08.2017 r.

Na początku lat 80-tych ubiegłego wieku mało kto wierzył, że muzyka dudziarska przetrwa. Nawet niektórzy z powyższych zapaleńców powątpiewali w to.

W  maju 1983 roku prof. Kurkiewicz  był jednym z jurorów Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach. Na zaproszenie ówczesnego dyrektora szkoły, Antoniego Kaczmarka, przyjechał do bukówieckiej szkoły. Tu przywitała go młoda dudziarska kapela. Ten znakomity klarnecista i nauczyciel był też... dudziarzem. Jak Karol Kurpiński, wyrósł w tradycji muzyki dudziarskiej. Kilka lat wcześniej zamówił sobie dudy u Edwarda Ignysia i chętnie na nich grywał.

Jeszcze tego samego dnia podzielił się z organizatorami Konkursu swoim pomysłem: trzeba zorganizować konkurs dla muzyków grających na dudach i skrzypcach podwiązanych, trzeba propagować tę muzykę i nie wolno pozwolić jej zaginąć!

Udało się jeszcze w tym samym roku. Ludwik Kurkiewicz, Edward Ignyś  --mistrz i nauczyciel gry na dudach i skrzypcach podwiązanych,  Antoni Kaczmarek, Irena Michalewicz  ówczesna dyrektor GOK Włoszakowice, Marianna Maćkowiak - skrzypaczka i regionalistka, Anna Markiewicz - kierowniczka Zespołu Regionalnego z Bukowca, Franciszek Małecki sołtys Bukówca, Stefan Skorupiński - regionalista, gawędziarz, Żelisława Kasperczak - bukówiecka bibliotekarka, Marian Niedźwiedziński -kierownik Teatru Poezji z Krzycka Wielkiego - to oni tworzyli  pierwszy konkurs dla ludowych dudziarzy i skrzypków.

Pierwszy Konkurs nosił nazwę Konkurs Dudziarzy Solistów i odbył się w dniach 29-30 października 1983 w sali Domu Kultury w Bukówcu. Potem ewoluował, rozwijał się, stał się Konkursem Kapel Dudziarskich im. Floriana i Piotra Ratajczaków. Na  pierwszym Konkursie młodych muzyków nie było nawet dziesięciu, starych dudziarzy  prawie pół setki Na dwudziestym Konkursie było już tylko dwóch muzyków starego pokolenia: Bolesław Kupczyk i Stanisław Kubiak z Krobi, ale za to ponad sześćdziesięciu młodych.

Odbyło się 25 edycji Konkursu , aż w 2011 roku wykreślono go z kalendarza gminnych imprez... Wielu z nas, miłośników tradycji dudziarskich, z tą stratą nigdy się nie pogodziło. Po siedmiu latach spróbowaliśmy go przywrócić.

Reaktywowany Konkurs odbył się w miniony weekend. Wzięło w nim udział prawie siedemdziesięciu muzyków: ponad pięćdziesięciu w Konkursie i piętnastu w części koncertowej. Przyjechali z takich dudziarskich i koźlarskich ośrodków jak: Stęszew, Poznań, Kościan, Szamotuły, Połajewo, Szymanowo, Krobia, Leszno, Zbąszyń, Zbąszynek, Kargowa, Przyprostynia. Zmagania konkursowe odbywały się w kategorii kapele początkujące (muzycy grający na instrumentach maksymalnie 3 lata)  i kapele zaawansowane (muzycy grający dłużej niż 3 lata).W konkursie nie brali udziału mistrzowie, którzy już mają swoich uczniów oraz kapela Manugi.    

Oceny dokonało Jury w składzie: profesor Zbigniew Przerembski, etnomuzykolog z Warszawy; Maciej Rychły, leader zespołu Kwartet Jorgi, dudziarz; Janusz Jaskólski z Muzeum Instrumentów Muzycznych z Poznania, znawca dud i muzyki dudziarskiej. A oto nagrodzeni:

W kategorii początkujący:

I miejsce: Kapela Dudziarska „Sokoły” z Kościana w składzie: Andrzej Frankiewicz, Dominika Poprawa, Oliwia Szymańska 

II miejsce: Kapela Dudziarska z Leszna w składzie: Adam Robiński, Michał Wojciechowski                            

III miejsce: Kapela Dudziarska „Miglance” z Bukówca Górnego Wiktoria Żabicka i Hubert Konieczny

Wyróżnienia  ufundowane przez córkę Floriana Ratajczaka, panią Jadwigę Borowczak:

Wyróżnienie: Kapela Dudziarska z Leszna w składzie: Adam Kutrowski i Zuzanna Kulczak

Wyróżnienie: Julia Poniża, skrzypaczka z Bukówca Górnego        

W kategorii zaawansowani:

I miejsce ex aequo: Kapela Adama Kaisera w składzie: Adam Kaiser i Martyna Żurek oraz Kapela Dudziarska z Krobi w składzie: Julia Hampelska i Krzysztof Polowczyk

II miejsce ex aequo: Kapela Dudziarska „Sokoły” z Kościana w składzie Krzysztof Kuśnierek, Patrycja Kozłowska, Zofia Michalczyk

Kapela Dudziarska z Leszna w składzie Jacek Kutrowski i Krzysztof Polowczyk

III miejsce: Kapela Koźlarska ze Zbąszynia w składzie: Olga Lauba, Bartosz Kluj, Maksymilian Chwałkowski

Wyróżnienie: Kapela Koźlary ze Stęszewa w składzie: Mateusz Bernart, Katarzyna Józefiak i Marta Grześkowiak

Wyróżnienie: Bartosz Wilk

Tak w protokole jak w rozmowach kuluarowych Jury podkreślało wysoki poziom Konkursu. Ponadto zapisano protokole: „Jury wyraża zadowolenie i wyrazy uznania z powodu reaktywacji Konkursu Dudziarskiego im. Floriana i Piotra Ratajczaków po siedmiu latach przerwy. Konkurs ten przez lata był wielce ważny dla kultury dudziarskiej gminy i regionu. Wyrażamy nadzieję na przywrócenie konkursu do kalendarza imprez artystycznych”.

Konkurs zorganizowała fundacja Pro Idea z pomocą Stowarzyszenia Bukówczan MANU oraz wolontariuszy z Bukówca. Mógł się odbyć dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konkurs odbywał się równolegle z dożynkami wiejskimi. Uczestnicy  wzięli udział w korowodzie dożynkowym, a po części obrzędowej odbył się krótki koncert kapel dudziarskich i koźlarskich prowadzonych przez mistrzów z poszczególnych ośrodków. O 19.00 jury ogłosiło wyniki. Potem dały brawurowy popis swych umiejętności nasze bukówieckie MANUGI, w pięknym, godzinnym koncercie jubileuszowym. Należy nadmienić, że w tym roku mija dokładnie czterdzieści lat od momentu powstania młodych kapel dudziarskich w Bukówcu. W 1977 Edward Ignyś zaczął uczyć pięcioro młodych ludzi z Bukówca gry na dudach i skrzypcach podwiązanych. Dziś tych, co opanowali umiejętność gry na tych instrumentach jest w Bukówcu prawie czterdziestu.

Na zakończenie wspaniały, półtoragodzinny koncert dała kapela ludowa PO ZAGONACH. Kapela sześciokrotnie bisowała! Podczas koncertowania kapel, chętni  mogli tańczyć na przygotowanych do tańca „dechach”.  Z upływem czasu coraz więcej osób korzystało z tej możliwości i  świetnie się bawiło!

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do reaktywacji Konkursu; wszystkim, dzięki którym Konkurs mógł się on odbyć i dzięki którym mógł być sprawnie przeprowadzony.

Pamiętamy też o tych, których zasługi dla ocalenia muzyki dudziarskiej w Bukówcu są nie do przecenienia, a których już nie ma wśród nas. Na grobach Anny Markiewicz, Marianny Maćkowiak, Floriana Ratajczaka i Edmunda Marcinkowskiego złożyliśmy kwiaty.

Profesor Kurkiewicz w broszurce wydanej na pierwszy Konkurs napisał: „Nasz Konkurs ma na celu budowanie i rozwijanie tradycji  pięknego muzykowanie na staropolskich instrumentach muzycznych. Konkurs taki powinien zachęcać młode pokolenie i dopingować do stałego podnoszenia poziomu  zarówno muzycznego jak i poziomu  budowy tych pięknych, starodawnych instrumentów muzycznych.”

Niech to będzie nasze motto na kolejne Konkursy Kapel Dudziarskich im. Floriana i Piotra Ratajczaków, które - mamy nadzieję - będą się już teraz cyklicznie odbywały.

© 2015 ZS Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie ProGrupa.com.

Szukaj