Aktualności

Wielki sukces bukówieckich zespołów ludowych

W dniach  9 i 10 września w  Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach odbył się  Wojewódzki Przegląd Folklorystyczny. Organizatorem była Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

To wielkie święto wielkopolskiego folkloru zorganizowano po siedmiu latach przerwy, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przy współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Poprzedni Przegląd odbył się w Nowym Tomyślu, w maju 2009 roku.

Celem Przeglądu było, w myśl regulaminu: „przedstawienie dorobku i ukierunkowanie pracy w zakresie pielęgnowania tradycyjnej kultury ludowej i narodowej związanej z folklorem muzycznym, tanecznym, a także zwyczajami i obrzędami w różnych środowiskach regionalnych i zespołach artystycznych” naszego regionu.

Na Przeglądzie wystąpiło ponad  600 artystów: 27 zespołów, 10 kapel i 10 solistów z całego regionu Wielkopolski, czyli również z części obecnego województwa lubuskiego. Występy miały charakter konkursowy i były oceniane przez jury, w skład którego weszli  znani etnografowie, etnomuzykolodzy i choreografowie. Jak napisano w komunikacie pokonkursowym: „Była  to największa prezentacja folkloru wielkopolskiego, ocena jakości wykonawców, zgodności z tradycją oraz popularyzacja autentycznej kultury ludowej. Uczestnicy Wojewódzkiego Przeglądu Folklorystycznego reprezentowali wszystkie środowiska kultury ludowej: działające przy domach i ośrodkach kultury, w ramach stowarzyszeń i organizacji społecznych, kół gospodyń wiejskich, ale także szkół i organizacji studenckich.”

Nasz Szkolny Zespół Regionalny, w kategorii zespołów dziecięcych (tancerze do lat 16) i otrzymał I nagrodę, równorzędnie z Zespołem Folklorystycznym Szamotuły z Szamotuł. O bardzo wysokiej ocenie tych dwóch zespołów świadczy fakt, że drugiej nagrody w ogóle nie przyznano, tylko trzecią i kilka wyróżnień.

W kategorii zespołów tanecznych autentycznych I nagrodę  otrzymał nasz bukówiecki Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz, zaś w kategorii kapel nasza kapela Manugi otrzymała wyróżnienie.

W imieniu zespołów dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury we Włoszakowicach za dofinansowanie przejazdu do Dziekanowic.

© 2015 ZS Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie ProGrupa.com.

Szukaj