Aktualności

NOWE LOTKO w Pyrzycach

NOWE LOTKO w Pyrzycach

Początek wakacji dla Zespołu Regionalnego “Nowe Lotko” był bardzo pracowity – w ostatni weekend czerwca wyjechaliśmy na Międzynarodowy Festiwal 39. Pyrzyckie Spotkania z Folklorem. Prócz naszego Zespołu na pyrzyckiej scenie zaprezentowało się 17 zespołów, w tym 5 zagranicznych: z Ukrainy, Łotwy, Niemiec, Czech i z Turcji. Wszystkie zespoły prezentowały bardzo wysoki poziom.

W ciągu trzech dni Zespół miał pięć występów – trzy w Pyrzycach i dwa w ościennych miejscowościach, w których odbywały się imprezy towarzyszące głównemu Festiwalowi. Zespół na Festiwalu zaprezentował tradycyjne tańce i przyśpiewki bukówieckie, teksty gwarowe, ale także zabawę małych chłopców w wojsko.

Pierwszego dnia mieliśmy jeden występ przy świetlicy wiejskiej w Trzeborzu – w miejscowości, w której nocowaliśmy. Po występie pojechaliśmy do Pyrzyc na oficjalne otwarcie Festiwalu, gdzie wszystkie zespoły wspólnie zatańczyły poloneza. Wieczorem zaś odbyło się integracyjne ognisko z tańcami i śpiewami. Nasza kapela pojechała o północy pod główną scenę festiwalu, by otworzyć projekcję filmu „Zimna wojna”.

Drugi dzień festiwalu był bardzo intensywny - wyjechaliśmy do Pyrzyc przed południem, by zrobić „Napad na Pyrzyce” – każdy zespół miał występ w wyznaczonym miejscu: przed dworcem, przy marketach, czy tak jak nasz Zespół – w domu pomocy społecznej. Krótkie występy w całym mieście miały zachęć mieszkańców do przyjścia pod scenę główną i z całą pewnością to zrobiły, bo przez cały czas trwania Festiwalu, pomimo upałów występy oglądało bardzo wielu widzów.  Nasze „Nowe Lotko” zaprezentowało swój program późnym popołudniem. Przez cały czas trwania nagradzany był gromkimi brawami.

Wieczorem między 22:00 a 23.30 odbył się korowód zespołów z pochodniami, oglądany i oklaskiwany w całym mieście przez bardzo liczną publikę.

Ostatniego, trzeciego dnia po południu mieliśmy dwa występy – jeden przy świetlicy wiejskiej w Czarnowie i drugi na scenie głównej w Pyrzycach. Dzieci otrzymały nie tylko gromkie oklaski, ale też liczne pochwały i gratulacje od widzów, a także od członków i instruktorów innych zespołów.

Organizatorzy bardzo dbali, by było nam dobrze i by wiele się działo. Dogadzali nam dobrym jedzeniem, a nawet lodami, słodyczami czy watą cukrową specjalnie dla nas „produkowaną”.

Zostaliśmy zaproszeni na trzy następne festiwale, a przez zespół łotewski na Łotwę!

Festiwal nie miał charakteru konkursowego. Było jednak mnóstwo wspólnej zabawy, poznawania nowych ludzi, poznawania kultur innych regionów.

Pragniemy podziękować Kapeli Dudziarskiej „Miglance”, która w składzie Hubert Konieczny i Tomasz Kiciński towarzyszyła i przygrywała naszemu Zespołowi.

Szczególne podziękowania kierujemy również do opiekunek: pani Moniki Kazubskiej, pani Katarzyny Kaczmarek, pani Moniki Jakubowskiej i pani Pauliny Marcinkowskiej. Dziękujemy też starszym dziewczynom, szczególnie Patrycji Śliwie.

Szczególne podziękowania kierujemy do kierowców: pana Leszka Sobierajskiego i pana Kazimierza Samelczaka.

Dziękujemy także Gminnemu Ośrodkowi Kultury we Włoszakowicach za dofinansowanie przejazdu.

Szukaj