Aktualności

Nowe Lotko na festiwalu w Bułgarii

Nowe Lotko na festiwalu w Bułgarii

Przez 10 dni Zespół Nowe Lotko z Bukówca bawił się na 25 Międzynarodowym Festiwalu Balkan Fest. Jest to ogromny Festiwal trwający nieprzerwanie od połowy czerwca do połowy września. Corocznie przyjeżdża nań tysiące uczestników, głównie dzieci i młodzieży z krajów bałkańskich i Europy wschodniej. Podczas Festiwalu wszyscy uczestnicy zakwaterowani są w jednym z dużych hoteli w Złotych Piaskach (można być od 4 do 10 dni).

Nasz pobyt w Złotych Piaskach był bardzo przyjemny. Wiele czasu spędzaliśmy na pięknych, piaszczystych plażach nad Morzem Czarnym lub przy hotelowym basenie.  Zwiedzaliśmy też okoliczne atrakcje: Warnę,   skalny monastyr Aładża , same Złote Piaski. Jeden cały dzień spędziliśmy na wycieczce do niezwykłego miasta Nesebar, gdzie budowle sprzed dwóch czy półtora tysiąca lat są na każdym kroku, a domy buduje się wciąż tak samo od tysiąca lat. Ciekawe jest, że wszystkie świątynie chrześcijańskie są wybudowane w sporych zagłębieniach, a to dlatego, że tureccy okupanci (zabór turecki w Bułgarii trwał 500 lat), zabronili chrześcijanom budować świątynie wyższe niż przejeżdżający obok jeździec na koniu. Bułgarzy znaleźli i na ten nakaz sposób…

Koncerty zespołów odbywały się w Festiwal Center  and Opera w Warnie. Każdy Zespół bierze udział w jednym lub dwóch koncertach w pięknej sali opery z ogromną, profesjonalna sceną. Taka sala i scena zobowiązują, ale nam udało się to zobowiązanie wypełnić bardzo dobrze. Chociaż było nas niewielu - tylko 6 par, gdzie najczęściej zespoły liczyły 30,  40 osób – nasze tańce i śpiewy były gorąco oklaskiwane.

Pojechaliśmy małą grupą wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego ŁĄNY w Poznaniu. To właśnie Zespół ŁANY był organizatorem tego wyjazdu.  Przejazd autobusem w jedną stronę trwa 30 godzin, przydało się towarzystwo wesołych studentów.

Bardzo ważnym elementem Festiwalu były wspólne wieczory, gdzie do muzyki z różnych krajów bawiliśmy się każdego wieczora do upadłego. Była to zarówno muzyka współczesna jak i  ludowa. Tu było widać, jak muzyka łączy ludzi.

Każdy uczestnik wyjazdu jechał na własny koszt, sam pokrywał koszty przejazdu i pobytu, także wycieczek i innych atrakcji , jak chociażby bitwa morska na armatki wodne między dwoma statkami pirackimi - oczywiście na morzu - w której też braliśmy udział. Ogólne koszty są na szczęście dużo mniejsze, niż wyjazdy oferowane przez biura podróży. Było warto, już myślimy o przyszłorocznym wyjeździe.

Dziękujemy opiekunom wyjazdu, paniom Dominice Foterek, Paulinie Marcinek, Annie Zając i Martynie Jakubowskiej. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w tym wyjeździe, panu Zenonowi Musiałowi  - menadżerowi ŁANÓW,  panom Patrykowi Szulcowi,  Michałowi Mockowi i Dominikowi May (za nagranie playbacków) , Basi Dragan i rodzicom naszych tancerzy za wszelką pomoc. Dziękujemy p. wójtowi Robertowi Kasperczakowi za przekazanie materiałów reklamowych Gminy, którymi mogliśmy obdarowywać na miejscu organizatorów i inne zespoły.

Wyjazd ten pozwolił nam poznać wiele wspaniałych miejsc i ludzi, dał możliwość wykorzystania naszych umiejętności językowych - i oczywiście tanecznych, pozwolił pokazać w świecie naszą unikalną kulturę. Przede wszystkim jednak zobaczyliśmy, jak wielu młodych ludzi w Europie tańczy i śpiewa w zespołach ludowych.

W imieniu Zespołu

Zofia Dragan

Szukaj