Aktualności

Zespół Nowe Lotko na Spotkaniach z Folklorem w Chludowie

Zespół Nowe Lotko na Spotkaniach z Folklorem w Chludowie

24 sierpnia 2019 r., na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca CHLUDOWIANIE, pojechaliśmy do Chludowa (gmina Suchy Las). Odbywały się tam coroczne Spotkania Folklorem, w tym roku połączone z Gminnymi Dożynkami.

Impreza miała niezwykle bogatą oprawę i zgromadziła bardzo wielu widzów. Zadziwiły nas też niezwykle piękne wieńce dożynkowe.

Rozpoczęła się korowodem, w którym zachwyciły nas liczne pojazdy rolnicze (i nie tylko) bardzo ciekawie, często wesoło przybrane. Wszystkie te pojazdy były prezentowane, oceniane i nagradzane.

Po części obrzędowej  w której wystąpił zespół gospodarzy, CHLUDOWIANIE, rozpoczęły się występy zespołów: CYBINKA z Grodziska Wielkopolskiego, BISKUPIANKI w PODRÓŻY z Krobi, ORKIESTRY DĘTEJ CHLUDOWO, Zespołu Dębowy Liść  Z Suchego Lasu, Zespołu BIEDRUSZCZANIE z Biedruska, Zespołu Regionalnego NOWE LOTKO z BUKÓWCA GÓRNEGO, i KAPELI LUDOWEJ PO ZAGONACH z Grodziska. Występy i prezentacje trwały do 19.00, nasz występ bardzo się podobał i był przez cały czas trwania gromko oklaskiwany.

Ciekawym punktem dożynek były niezwykłe zawody: Mistrzostwa Świata w Balotingu i Świńska Formuła I. Niestety w pierwszej konkurencji (polegała na toczeniu z nawrotem okrągłego balota słomy) nie mogliśmy wziąć udziału, bo była zastrzeżona tylko dla pełnoletnich osób. Za to w drugiej (wyścigi na świni ze słomy), nasza para Arek Lipowy i Kamil Kaczmarek zajęła II miejsce.

W międzyczasie dziewczyny z Chludowian oprowadziły nas po ciekawych miejscach we wsi Chludowo. Szczególnie ciekawy jest XVIII-wieczny kościół, na suficie którego, już po II wojnie światowej, umieszczono wizerunki licznych ojców werbistów, których klasztor do dziś znajduje się w Chludowie, a którzy zostali zamordowani w obozach koncentracyjnych. Zwiedziliśmy także  klasztor, wywodził się z niego ojciec Marian Żelazek, niezwykły werbista przez ponad 60 lat pracujący wśród trędowatych w Indiach, nominowany do Nagrody Nobla. Niestety, nie zdążyliśmy już zwiedzić muzeum eksponatów, które księża misjonarze przywieźli z misji na całym świecie.

Imprezę zakończyła zabawa taneczna. Świetnie się wszyscy bawiliśmy, ale niestety, trzeba było wracać do domu…

Dziękujemy bardzo Chludowianom i organizatorom imprezy za zaproszenie i niezwykle serdeczne przyjmowanie nas.

Dziękujemy kapeli Manugi w składzie Michał Mocek i Wojciech Wojciechowscy za wspaniałe zagranie nam do tańca.

Dziękujemy opiekunom, paniom: Basi Dragan, Monice Kazubskiej, Katarzynie Kaczmarek i Zofii Dragan.

Chętnie znów wybierzemy się do Chludowa, zwłaszcza, że ponowne zaproszenie już otrzymaliśmy.

Szukaj