Aktualności

Zespół Regionalny NOWE LOTKO na biwaku szkoleniowym w Boszkowie

Corocznie biwak taki odbywał się na początku wakacji, jednakże w tym roku ze względu na wyjazd na Festiwal do Pyrzyc  (28-30.06) i do Bułgarii (5 – 18.07), termin biwaku przesuwał się, aż w końcu odbył się w dniach 5-6 września.

Podczas dwudniowych  warsztatów szkoleniowych, przygotowywaliśmy  koncert ukazujący tańce, śpiewy, zwyczaje i gwarę, przede wszystkim z regionu Bukówca Górnego. Zajęcia prowadzili nie tylko instruktorzy: p. Eugeniusz Kurasiński z tańca, p. Barbara Dragan ze śpiewu i p. Zofia Dragan z gwary, ale też wolontariusze. Jednocześnie pod okiem p. Dominika Maya powstawał film promujący Zespół i to co robimy.

Była to nauka i zabawa, która nie tylko wzbogaciła nasze umiejętności wykonawcze i sceniczne, ale też uczyła nas, jak promować naszą  bogatą, a niedowartościowaną tradycyjną kulturę z południowo-zachodniej Wielkopolski.

Tradycją naszych biwaków jest, że jednego wieczoru robimy  grilla w Ośrodku Jeździeckim Kalumet. Przyjeżdża wtedy Kapela MANUGI, która przygrywa nam do tańca. Przyjeżdżają też byli członkowie naszego Zespołu. Tak było i w tym roku i jak zwykle świetnie się bawiliśmy.

Zwieńczeniem zajęć na biwaku był koncert następnego dnia (7.09.) we Wschowie. Wystąpiliśmy na Ogólnopolskiej Inauguracji 27. Dni Dziedzictwa. Chociaż scena była nieco mała daliśmy radę i udało nam się w tym deszczowym, zimnym dniu zebrać sporą publiczność (przybywało jej przez cały nasz występ). Mimo zimnej aury zostaliśmy we Wschowie jeszcze długo po występie. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, w których z przyjemnością braliśmy udział: warsztaty tkackie, garncarskie, modelarskie, puszczanie gigantycznych baniek, zabawy rycerskie i wiele innych.

Wkrótce zakończone zostaną prace nad naszym filmikiem reklamowym. Praca z panem Dominikiem - to dla nas nowość. Zdajemy sobie sprawę, że  w dobie, gdy dzieci i młodzież mają tak ogromny wybór  różnych aktywności, istnieje potrzeba posiadania  form działania atrakcyjnych dla młodych ludzi. Dzięki temu tradycyjna kultura ludowa będzie żywa i atrakcyjna tak dla jej kontynuatorów, jak odbiorców.

Biwak był dofinansowany z funduszy Starostwa Powiatowego Powiatu Leszczyńskiego. Dziękujemy!

Dziękujemy także:

  • naszym instruktorom, opiekunom na biwaku i we Wschowie, rodzicom, którzy pomogli przygotować grilla, oprócz wyżej wymienionych również: Annie Zając, Tomaszowi Kicińskiemu, Patrycji Śliwie, Katarzynie Kaczmarek, Monice i Grzegorzowi Kazubskim, Monice Jakubowskiej, Małgorzacie Koniecznej, Sandrze Marcinek, Katarzynie Foterek, Dominice Foterek,
  • Kapeli Manugi: Michałowi Mockowi, Tomkowi Kicińskiemu, Zbyszkowi Kasperskiemu, Patrykowi Szulcowi,
  • Państwu Pawłowi i Wioletcie John
  • Pani Monice i Dominikowi Krawczyk
  • Panu Rafałowi Zającowi
  • Paniom Marcie Małkus i Magdalenie Birut

Dziękujemy!

© 2015 Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie ProGrupa.com.

Szukaj