Aktualności

39. OGÓLNOPOLSKI SEJMIK TEATRÓW WSI POLSKIEJ TARNOGRÓD 21-23 PAŹDZIERNIKA 2022

39. OGÓLNOPOLSKI SEJMIK TEATRÓW WSI POLSKIEJ TARNOGRÓD 21-23 PAŹDZIERNIKA 2022

Ponad 600 kilometrów od Bukówca Górnego i niecałe 60km od granicy z Ukrainą leży Tarnogród - miasto w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Tarnogród.

Właśnie tam odbył się w miniony weekend 39. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. Latem, podczas kwalifikacji w kujawskich Osięcinach, Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz z Bukówca Górnego swoim przedstawieniem wywalczył udział w tym Sejmiku, który jest swoistym ogólnopolskim finałem przedstawień teatrów działających na obszarach wiejskich.

To już kolejny udział naszego Zespołu w tym cyklu. Tym razem grupa regionalna z Bukówca Górnego zaprezentowała przedstawienie pod nazwą „Oczepiny”, które jest częścią sztuki „Wesele Bukówieckie”. Ważnym elementem wszystkich przedstawień teatralnych prezentowanych przez bukówieckich aktorów-amatorów jest kapela dudziarska. Jak zawsze w przedstawieniu wzięła udział Kapela Manugi, która również zaprezentowała swoje muzykowanie zabawiając widownie w przerwach między przedstawieniami. Kilkunastominutowe przerwy były konieczne ze względu na zmianę scenografii. W jednej z takich przerw z dwoma gwarowymi monologami wystąpił również jeden z członków naszego Zespołu.

W wydarzeniu zaprezentowało się 11 Zespołów z Mazowsza, Małopolski, Podkarpacia, Podlasia, regionu świętokrzyskiego, opolskiego i lubelskiego oraz Wielkopolski. Występ oceniało szacowne jury specjalistów z dziedziny kultury, folkloru i teatru pod przewodnictwem Prof. AT Lecha Śliwonika.

Bukówiecki Zespół zaprezentował się w ocenie jury bardzo atrakcyjnie i tym samym został uhonorowany nagrodą Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Podczas 3 dni trwania Sejmiku Zespół prezentował również - w hallu nowo wyremontowanej Sali widowiskowej Tarnowskiego Ośrodka Kultury - tradycyjne rękodzieło w postaci szydełkowanych ozdób świątecznych.

Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz z Bukówca Górnego podczas swoich wyjazdowych występów zawsze godnie reprezentuje nasz region i szerzy pielęgnowane tradycje, które – należy przypomnieć – w ubiegłym roku zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Wszystkim zaangażowanym w sukces Zespołu Regionalnego serdecznie gratulujemy!

Szukaj