Aktualności

Nasza Gwara w sieci nagrodzona

Nasza Gwara w sieci nagrodzona

We wrześniu br. Stowarzyszenie Bukówczan MANU zgłosiło swój realizowany od kilku lat projekt GWARA W SIECI do Ogólnopolskiego Konkursu „Odkryj Swój Skarb/Język. Bogactwo Językowe Rzeczpospolitej” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.

Był to Konkurs  na najlepsze działania związane z pielęgnowaniem dziedzictwa lokalnego związanego z językiem: gwarą, dialektem, językiem regionalnym lub językiem mniejszości. Spośród nadesłanych bardzo licznych zgłoszeń jury wyłoniło i nagrodziło 4 laureatów:

  1. Stowarzyszenie Bukówczan MANU z Bukówca Górnego, woj. wielkopolskie 
  2. Gminną Bibliotekę Publiczną z Rogowa, woj. kujawsko-pomorskie 
  3. Stowarzyszenie na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Miasta Wilamowice z Wilamowic, woj. śląskie 
  4. Fundację Oni To My z Hajnówki

oraz pięciu konkursowiczów w kategorii indywidualnej.

Prócz nagrody finansowej otrzymaliśmy możliwość udziału w pokonkursowej wizycie studyjnej w Ośrodku Pogranicze w Sejnach/Krasnogrudzie w dniach 19-22 października 2023. Dodatkowo opisy naszych działań zostaną umieszczone w „Lokalnych Inspiracjach vol. V” – publikacji elektronicznej podsumowującej tegoroczną edycję konkursu, która pojawi się jeszcze w tym roku.  

Niestety, w wizycie studyjnej nie mogliśmy wziąć udziału. W tym samym terminie odbywał się 39 Ogólnopolski Konkurs Tańca Tradycyjnego w Rzeszowie i 40 Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie i właśnie tam byliśmy…

Jeśli ktoś nie spotkał się z naszą GWARĄ W SIECI, podajemy link: www.gwarawsieci.pl. Znajdziecie tam wiele filmików gwarowych nakręcanych po lub w czasie Konkursów „Mówimy gwarą”. Na długie, jesienne wieczory – jak znalazł. Filmiki dostępne są też na kanale You Tube.

Szukaj