Tegoroczne obchody rozpoczęły się wyjątkowo 5 stycznia. Tego dnia wieczorem odbyło się tradycyjnie spotkanie okolicznościowe z koncertem na sali Wiejskiego Domu Kultury. W pierwszej części uczniowie klasy III bukówieckiego Gimnazjum oraz Chór Szkolny przedstawili piękne widowisko historyczne. Przygotowały je z młodzieżą nauczycielki: Anna Grochowczak i Edyta Ordon-Grobecka.
Repertuar drugiej części nie był związany z tematyką Powstania Wielkopolskiego. Jak podkreśliła prowadząca koncert Zofia Dragan, od lat w spotkaniach rocznicowych intencją organizatorów jest pokazać, że walka i poświęcenie powstańców nie poszły na marne, że pamiętamy o polskim dziedzictwie kulturowym: muzyce, tradycjach, języku.
W tej części wystąpił chór Cantilena z Włoszakowic pod dyrekcją Katarzyny Kaczmarek. W ich wykonaniu wsłuchaliśmy wspaniałego koncertu kolęd. Przez pół godziny mogliśmy słuchać cudownej muzyki w perfekcyjnym wykonaniu tego doskonałego chóru, nagrodzonego licznymi, prestiżowymi nagrodami w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Chór w części kolęd wystąpił w składzie rozszerzonym o głosy męskie. Akompaniował pan Kowalczyk. Cantilena była gromko oklaskiwana i poproszona o bis, na który brawurowo wykonała starą kolędę „Gore gwiazda Jezusowi”.
Wieczór zakończył się prezentacją filmu „Dudziarze z Bukówca”, którego premiera internetowa miała miejsca 20 grudnia 2016 r. Twórcami filmu są Dominik May i Przemysław Wawrzyniak, nagradzani już na ogólnopolskich konkursach za swoje dokumenty filmowe. Prezentację poprzedziła kolęda ludowa w wykonaniu Kapeli Dudziarskiej Manugi. Film, trwający prawie 45 minut, został obejrzany przez widownię w skupieniu i nagrodzony wielkimi brawami. Jest to film niezwykły i pokazuje, jak Bukówiec pięknie przeniósł, zachował i rozwinął tradycje przodków, to o co walczyli strajkujący w strajkach szkolnych i w Powstaniu Wielkopolskim. W imieniu wszystkich Bukówczan dziękujemy Dominikowi Mayowi i Przemysławowi za ten dokument.
W tym miejscu szczególne podziękowania kierujemy też do panów Dariusza Wandolskiego i Wojciecha Białasika, którzy jak co roku, profesjonalnie - a bezinteresownie, nagłaśniali koncert.
Obchody następnego dnia rozpoczęły się uroczystą mszą świętą z udziałem wszystkich bukówieckich pocztów sztandarowych. Uroczysty charakter podkreślił także w pięknych słowach proboszcz Marek Kantecki, który nie tylko przypomniał najważniejsze fakty z Powstania, ale też wyraził uznanie dla Bukówczan za pamięć o swojej historii.
Po mszy delegacje bukówieckich organizacji, a także sołtys wraz Radą Sołecką i Wójt Gminy S. Waligóra złożyli kwiaty pod tablicami poległych oraz na grobie Andrzeja Nowaka i Franciszka Świętka, powstańców którzy polegli w działaniach powstańczych pod Jezierzycami. Zgromadzeni wysłuchali też krótkiej historii działań powstańczych przygotowanej przez prezesa TG SOKÓŁ Jana Kota. Uroczystość pod tablicami zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni „Boże coś Polskę’.