Aktualności

Previous Next

Oskary a sprawa bukówiecka

Jeszcze nigdy nie czekaliśmy na Galę Oskarów tak, jak w tym roku. Wszystko za sprawą filmu „Zimna wojna”. O tym, że nasi dudziarze Tomek Kiciński i Michał Mocek brali udział w nagraniu do tego filmu i jak do tego doszło pisaliśmy na naszej stronie 12 lutego 2017 r.

Premiera filmu odbyła się 8 czerwca 2018 r. Wtedy okazało się, że film zaczyna się właśnie od sceny z naszą kapelą. Tomek i Michał grają i śpiewają bukówiecką piosenkę „Pukołem, wołołym, nie chciała otworzyć”.

Od tamtego czasu wiele się wydarzyło. Film „Zimna Wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego zdobył bardzo  wiele prestiżowych nagród, najważniejsze z nich to: 4 Złote Lwy, Srebrna Żaba na Camerimage, Złote Grono na LLF, Brązowa Kamerna na Manaki Brothers, wygrana w National Board of Review, nagroda NYFCC , Złota Palma w Cannes dla Pawła Pawlikowskiego, 5 Europejskich Nagród Filmowych 2018 r. ( Europejski film roku,  reżyseria: Paweł Pawlikowski , aktorka: Joanna Kulig , scenariusz i montaż).

Film ma również szansę na Oscary 2019, nagrody  Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Kandydaci zostali ogłoszeni 22 stycznia 2019 roku, film „Zimna wojna” został nominowany do Oscara w trzech kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny”, za zdjęcia (w tej kategorii nominowany został Łukasz Żal) oraz za reżyserię dla Pawła Pawlikowskiego.

Gala wręczenia nagród odbędzie się 24 lutego, wtedy dowiemy się, czy „nasi” zagrali w oskarowym filmie.

To ogromny sukces i wspaniała promocja , że film nominowany do trzech Oskarów, zaczyna się właśnie od bukówieckich dudziarzy. Kto nie miał okazji obejrzeć filmu w kinie, informujemy, że film na płycie można już kupić w Empiku.

© 2015 Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie ProGrupa.com.

Szukaj