Aktualności

Etno Trop w Bukówcu

W sobotę, niedzielę i wtorek;  5, 6 i 8 września br., Zespół Nowe Lotko zaangażowany był w projekt Muzeum Okręgowego w Lesznie, pod nazwą Etno Trop. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Muzeum, Etno Trop to projekt, który dla społeczności tej miejscowości, jak i muzealnej publiczności z Leszna i okolic, stworzy możliwość poznania regionalnego dziedzictwa kulturowego. Jest to pierwszy z kilku podobnych projektów planowanych przez Muzeum, który ma spopularyzować unikatowe dziedzictwo kulturowe niektórych  wsi i miasteczek regionu. W ramach projektu powstały między innymi książeczki edukacyjne o Bukówcu, które będą wykorzystywane w edukacji muzealnej wśród dzieci powiatu leszczyńskiego.

5 września grupa uczestników projektu (właściwie dwie, bo była grupa „autobusowa” i grupa „rowerowa”), zawitała do Bukówca, gdzie najpierw odbyło się spotkanie z Jerzym Sowijakiem i warsztaty rzeźbiarskie, a potem spotkanie z Zespołem NOWE LOTKO. Zofia Dragan opowiedziała z pomocą prezentacji o historii i tradycjach Bukówca. Potem Zespół przedstawił zwyczaj chodzenia z nowym lotkiem, by następnie uczyć gości wykonania nowego lotka i „nowolotkowej piosenki”. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem wykonali nowe lotka i śpiewali. Zabrali nawet wykonane gaiki, obiecali też, że od tej pory będą ten zwyczaj promować. Członkowie Zespołu zaśpiewali też bukowieckie pieśni i przyśpiewki, a także bawili gości wesołymi testami gwarowymi. Zespół był w składzie bardzo ograniczonym, gdyż przepisy związane z epidemią, nie pozwalały na pełen skład w niewielkiej salce. Za to dla wszystkich były upominki: wspomniane wyżej bardzo ciekawe książeczki edukacyjne o Bukówcu, wydane specjalnie w ramach projektu.

Po warsztatach z Zespołem Nowe Lotko odbyło się  jeszcze zwiedzanie Izby Regionalnej. Uczestnicy wyjazdu do Bukówca byli bardzo zadowoleni i, jak twierdzili, mile zaskoczeni. Nie sądzili, że w Bukówcu spędzą tak ciekawy dzień (czas pobytu stanowczo się przedłużył…).

Następnego dnia chętni członkowie Zespołu pojechali na warsztaty  linorytu, inspirowane motywami z wielkopolskich haftów na tiulu. Podczas warsztatów tworzyli linoryty, odbijane na lnianych torbach i koszulkach.

8 września 2020 r. odbyło się  podsumowanie projektu w Muzeum Okręgowym w Lesznie. W pięknej sali leszczyńskiej synagogi Zespół Nowe Lotko dał półgodzinny występ z tańcami, przyśpiewkami i piosenkami bukówieckimi, a także z tekstami gwarowymi. Zespołowi przygrywała kapel w składzie Tomasz Kiciński i Rafał Zając. Zespół zebrał ponownie gromkie brawa. Tym razem Nowe Lotko było w komplecie, choć i tu przepisy epidemiologiczne ograniczały ilość osób na sali. Po koncercie uczestnicy warsztatów linorytu odebrali z wystawy swoje koszulki i torby, które wyszły naprawdę świetnie.

Projekt „Etno trop” realizowany jest dzięki współfinansowaniu przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska2020”. Patronami medialnymi wydarzenia byli: TVP Kultura, Radio Poznań, gazeta ABC, Radio Elka, Radio Eska, portal Głos Regionu, przez co projekt był szeroko prezentowany w mediach.

© 2015 Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie ProGrupa.com.

Szukaj