Aktualności

Festiwal Kultury Ludowej IGNYSIOWY LAUR.

Festiwal Kultury Ludowej IGNYSIOWY LAUR.

W dniach 19-20 września, w Nietążkowie i w Śmiglu odbywał się Festiwal Kultury Ludowej IGNYSIOWY LAUR. W pierwszym dniu, w Nietążkowie odbywały się warsztaty dudziarskie i taneczne oraz konkurs dla instrumentalistów i kapel dudziarskich. Bukówiec reprezentowała kapela w składzie Patryk Szulc i Zbigniew Kasperski, która w kategorii muzyków powyżej 21 roku życia zajęła I miejsce (ex aequo z kapelą z Nietążkowa).

W drugim dniu, w amfiteatrze w Śmiglu odbył się koncert zespołów i kapel ludowych, na którym wystąpili też  laureaci Konkursu. Wśród zaproszonych zespołów były: Kapela Koźlarska Kotkowiacy ze Zbąszynka, Kapela Manugi z Bukówca, Zespół Pieśni i Tańca Żeńcy Wielkopolscy, Kapela Żeńcy Wielkopolscy oraz nasz Zespół Regionalny Nowe Lotko.

Pomimo pandemii i ostrych przepisów dotyczących organizacji koncertu, zgromadził on całkiem liczną publikę.  Nasze Zespoły, tak Manugi jak Nowe Lotko, bardzo się podobały. Manugi zaprezentowały się w pełnym, czteroosobowym składzie i zagrały popisowo, zbierając gromkie brawa. Nowe Lotko prezentowało się dwukrotnie: najpierw z tańcami bukowieckimi, potem z pieśniami i tekstami gwarowymi. Prócz braw i pochwał Zespół zyskał też zaproszenie do Kościana na imprezę „Wesele kościańskie”.

W trakcie koncertu można było też spotkać się i porozmawiać z Andrzejem Mendlewskim, który od 40 lat buduje dudy, kozły i mazanki.

Organizatorem Festiwalu było Stowarzyszenie Miłośników Folkloru Żeńcy Wielkopolscy, którym z pomocą przyszli: Centrum Kultury w Śmiglu i Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nietążkowie. Impreza była dofinansowana z Narodowego Centrum Kultury w Warszawie w ramach programu ETNOPOLSKA 2020 oraz z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Szukaj