Aktualności

Wirtualne Regionalne czyli lekcje o regionie on-line

Wirtualne Regionalne czyli lekcje o regionie on-line

Aby kroczyć drogą przyszłą, trzeba wiedzieć skąd się przyszło. Te słowa  Cypriana Kamila Norwida stały się swoistym mottem do stworzenia sześciu wirtualnych lekcji o tradycyjnej kulturze naszego regionu. Twórcy projektu ze Stowarzyszenia Bukówczan MANU i Fundacji  PRO-IDEA, w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Kultura w sieci, przygotowali specjalną stronę internetową www.wirtualneregionalne.pl, na której zamieścili nie tylko wspomnianych 6 filmów, ale też wiele ciekawych materiałów i linków.

Na projekt składa się 6 wirtualnych lekcji - warsztatów prowadzonych przez nauczyciela - regionalistę, z udziałem dzieci i młodzieży z  Zespołu Regionalnego NOWE LOTKO z Bukówca Górnego, artystów ludowych, muzyków i mieszkańców wsi Bukówiec Górny.

Do każdej lekcji przygotowano stosowne filmy edukacyjne oraz materiały w postaci scenariusza lekcji, kart pracy, kolorowanek, zagadek itp.

Tematyka lekcji obejmuje muzykę, tańce, obyczajowość, sztukę ludową, gwarę oraz życie codzienne na wsi. Oto tematy lekcji: 1.Dudki ładnie grajóm, nóżki podrygajóm – muzyka ludowa wsi wielkopolskiej, 2. Stare polskie zwyczaje –nowe lotko , 3.Można godać i żegotać - gwara, czyli tak się dawniej mówiło. 4.Od ziorenka do bochenka, 5.Jak się żyło w wiejskiej chacie 100 lat temu.,6. Zabawy pradziadków i prababć.

Lekcje przeznaczone są głównie dla klas I-IV szkoły podstawowej i są już wykorzystywane w szkołach i przedszkolach, a także w rodzinach (mamy takie informacje). Zostały wysoko ocenione przez nauczycieli.

Na stronie internetowej twórcy projektu napisali: O ile łatwiej odnaleźć młodemu człowiekowi swoją tożsamość, gdy zna swoje korzenie, gdy wie, skąd przyszedł. Dlatego, wykorzystując tradycyjne i współczesne konteksty prezentacji ludowości i udziału w niej, dajemy dzieciom możliwość poznania przez naukę i zabawę, pięknej historii i tradycji Wielkopolan.

Zachęcamy do korzystania z efektów tego projektu.  Oczywiście wszystkie materiały udostępniane są nieodpłatnie.

Szukaj