Aktualności

Bukówczanie na Jubileuszowej Gali dziedzictwa niematerialnego

Bukówczanie na Jubileuszowej Gali dziedzictwa niematerialnego

W dniach 6-7 października delegacja Bukówczan przebywała w Zakopanem na uroczystościach związanych z wręczeniem decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wpisie na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Uroczystość była połączona z jubileuszami 20-lecia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Uroczystości składały się z szeregu wydarzeń. Obyła się między innymi konferencja, prezentacja Jak zachować i trwale zabezpieczyć to, co ulotne? oraz debata związana z jubileuszami. Główną częścią uroczystości była Jubileuszowa Gala niematerialnego dziedzictwa kulturowego, podczas której wręczone zostały decyzje o wpisie na Krajową listę nadane w latach 2021-2023. Po Gali odbył się jeszcze piękny koncert kapeli Trebunie Tutki.

Potem uczestnicy uroczystości przenieśli się do Nosalowego Dworu, gdzie odbyła się uroczysta kolacja i gdzie na czas obchodów zamieszkali ich uczestnicy: depozytariusze, delegacje, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, naukowcy, artyści.

Nasza delegacja pojechała z Kapelą Dudziarską Zespołu Nowe Lotko w składzie Rafał Zając i Michał Umławski. Po odbiór Wpisu poszliśmy z dudziarską muzyką, a i potem sporo koncertowaliśmy rozsławiając Bukówiec i dudziarzy!

Spotkaliśmy też na uroczystościach wielu wspaniałych ludzi, którzy tak jak my, przenieśli w przekazie pokoleniowym swoje – czasem naprawdę niezwykłe - tradycje. Poznaliśmy sporo osób świata kultury i nauki, które były zafascynowane naszymi bukówieckimi tradycjami i fenomenem ich trwania.

Mamy nadzieję, że uda nam się je dalej zachować, kultywować i propagować. By się jednak tak stało nie wystarczę wysiłki samych Bukówczan, ale też pomoc władz samorządowych wszystkich szczebli i władz centralnych: i ta merytoryczna, i promocyjna, i finansowa.

Szukaj