Aktualności

Zespół NOWE LOTKO w Rzeszowie

Zespół NOWE LOTKO w Rzeszowie

Pojechaliśmy do dalekiego Rzeszowa na 39 Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego. To renomowany Konkurs, w którym zespoły i pary indywidualne prezentują tańce w formie autentycznej, niestylizowanej; nie opracowane w choreograficzne układy, lecz w sposób oddający dawny sposób bawienia się i tańczenia na zabawach, weselach, w gościńcach. Jest to niestety trudne, szczególnie dla nas młodych, którzy nigdy nie widzieliśmy jak to dawniej wyglądało…

Na Konkurs zapraszane są wybrane przez organizatorów zespoły dziecięce i dorosłe. Grupy dziecięce, przedstawiające stare zabawy i gry oraz tańce – nie biorą  udziału w konkursie, wszystkie dzieci dostają jednak cenne nagrody. W tym roku przyjechały tylko 4 grupy dziecięce. Nasza młodsza grupa prezentowała w większości nowy program i trzeba przyznać, że dali świetny występ! Wszystkie dzieci otrzymały ciekawe gry planszowe.

Do Konkursu zakwalifikowało się 18  zespołów, w tym oczywiście my. Był też konkurs par tanecznych. Wzięło w nim udział 16 par, w tym dwie nasze pary.

Oglądając popisy innych zespołów i par byliśmy pod ogromnym wrażeniem niesamowitych umiejętności tancerzy z różnych stron Polski. Jak zresztą podkreślił jeden z Jurorów, na tym Konkursie nie było słabych zespołów. Nie da się ukryć, że w napięciu czekaliśmy na ogłoszenie wyników i nie byliśmy zbyt pewni siebie… Nasza radość była przeogromna, gdy okazało się, że wytańczyliśmy trzecie miejsce! Nasza para Basia Dragan i Jakub Poniży zdobyli też trzecie miejsce w kat. par tanecznych.

Cały konkurs był transmitowany na żywo przez YouTube, obecnie można obejrzeć cały koncert pod linkiem:

https://youtu.be/6cYcd8Tf7Zg?feature=shared

Nasza grupa dziecięca zaczyna występ w 8 minucie, starsza grupa z występem konkursowym - 1:14:00, a zaraz potem nasze dwie pary taneczne.

Prócz zmagań konkursowych i popisów scenicznych nasz wyjazd obfitował w różne atrakcje. Już po drodze do Rzeszowa zwiedziliśmy Kopalnię Soli w Bochni. Spędziliśmy głęboko pod ziemią 3 ciekawe godziny. Prócz zwiedzania pograliśmy sobie też w piłkę na podziemnym boisku i  zabawiliśmy się w podziemnych salach gier. Pojeździliśmy też kopalnianą kolejką no i oczywiście kopalnianymi windami.

Ciekawie spędziliśmy też sobotni wieczór. Odbyła się uroczysta kolacja przygotowana przez zespoły z podrzeszowskiej gminy Świlcza. Można było między innymi zjeść przepyszne pierogi, których przygotowano… 3200 sztuk! Po kolacji odbyła się zabawa przy licznych kapelach ludowych, które grały siarczyste poleczki, walczyki, oberki i co nie tylko! Bawiliśmy się świetnie. Na koniec zagrała nasza kapela wspomagana przez muzyków z innych kapel. To dopiero była zabawa! Nauczyliśmy innych tancerzy dwóch naszych tańców.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i przeprowadzeniu naszego wyjazdu:

  • Gminie Włoszakowice i Gminnemu Ośrodkowi Kultury
  • Nadleśnictwu Włoszakowice
  • Sołtysowi i Radzie Sołeckiej w Bukówcu Górnym
  • Wszystkim, którzy kupili ciasta przygotowane przez zespołowe mamy
  • Darczyńcom indywidualnym

Szukaj