Aktualności

Bukówiecki folklor znów górą

Bukówiecki folklor znów górą

W dniach 27-29 V 2016 r. Zespół Regionalny im. A. Markiewicz udał się do Kielc na XI Ogólnopolski Festiwal Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej. Rywalizacja była wielka, bo do konkursu zakwalifikowanych było 12 zespołów z całej Polski. Dwa dni (piątek, sobota) trwały przesłuchania konkursowe. Poziom festiwalu, co podkreślali jurorzy, był bardzo wysoki. Nie da się ukryć, że przed występem była trema... Mieliśmy świadomość, że występujemy nie tylko przed publicznością, ale także przed profesjonalnym jury, którego ocenie byliśmy poddawani.

Na wyniki musieliśmy poczekać, gdyż zakończenie Festiwalu było 29 (niedziela). Odbywało się  wraz z słynnym „Jarmarkiem Świętokrzyskim’ na  Świętym  Krzyżu, czyli w miejscu gdzie znajduje się  klasztor i najstarsze polskie sanktuarium. Na błoniach okalających klasztor od strony północnej, jarmarki odbywają się tu nieprzerwanie od czasów średniowiecza.

W napięciu czekaliśmy na ogłoszenie werdyktu Jury. Zespół zdobył I miejsce w kategorii zespołów folklorystycznych! Po ogłoszeniu wyników nasza radość była ogromna. Dodam, że Jurorzy na omówieniach podkreślali autentyczność tego, co robimy. Dziękowali za to, że jesteśmy, działamy i walczymy o zachowanie tradycji naszych przodków dla następnych pokoleń,  i że przyczyniamy się do codziennego ocalenia polskiego dziedzictwa kulturowego.

Szukaj